24. jún. 2024 o 18:48
TASR, Koktejl

Úrady spresnili bilanciu krvavých útokov v regióne Ruska: Besnenie má desiatky obetí a zranených

placeholder
V Dagestane na juhu Ruska došlo k útoku na synagógu, chrám a policajný post.
Zdroj: TASR/AP

Krvavé besnenie v regióne Ruska.

Zahraničné krimi
24. jún. 2024 o 18:48
Úrady spresnili bilanciu krvavých útokov v regióne Ruska: Besnenie má desiatky obetí a zranených

Krvavé besnenie v regióne Ruska.

Tlačová služba dagestanského ministerstva zdravotníctva v pondelok korigovala bilanciu nedeľných útokov na pravoslávne chrámy, synagógy a stanovište dopravnej polície v Dagestanskej republike na ruskom severnom Kaukaze, keď uviedla, že priamo pod paľbu útočníkov sa dostalo 46 ľudí, z nich 20 zraneniam podľahlo. Medzi obeťami sú policajti aj civilisti. Pôvodná informácia udávala 20 mŕtvych a 46 zranených, pripomína TASR. Stav siedmich z 26 zranených je vážny a lekári ich liečbu konzultujú aj so špecialistami koncových nemocníc.

Pri zásahu bezpečnostných zložiek prišli o život aj osoby, ktoré v mestách Derbent a Machačkala zaútočili na náboženské objekty a policajné stanovište. Údaje o ich počte sa líšia v závislosti od zdroja – kým prezident Dagestanskej republiky Sergej Melikov informoval o šiestich zlikvidovaných útočníkoch, orgány činné v trestnom konaní a dagestanské ministerstvo zdravotníctva hovoria o piatich.

Správy o streľbe v Derbente a Machačkale sa začali objavovať v nedeľu neskoro večer. V Derbente neznáme osoby zaútočili na pravoslávny chrám a na synagógu Kele-Numaz na ulici Tagi-Zade. Útočníci strieľali na chrám i synagógu zo samopalov, ale použili aj zápalné fľaše. V synagóge v dôsledku toho vypukol požiar, ktorý sa podarilo uhasiť až v noci.

Ruský židovský kongres spresnil, že útok na synagógu v Derbente sa odohral krátko pred večernou modlitbou. Podobný scenár mal aj útok spáchaný v Machačkale, kde sa okrem synagógy dostalo pod paľbu aj stanovište dopravnej polície.

Ďalším terčom útoku v Machačkale bol pravoslávny chrám, kde sa nachádzal duchovný i veriaci, ktorí sa tam po vypuknutí streľby zabarikádovali. Strážnik chrámu prišiel o život, ale spomedzi ľudí skrytých v chráme nebol nikto zranený.