21. feb. 2024 o 21:33
TASR, Koktejl

Tomasz strávil za mrežami neprávom 18 rokov: Konečne začal žiť, osud mu zasadil tú najkrutejšiu ranu!

placeholder
Muž strávil dlhé roky vo väzení (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Prežil život za mrežami.

Zahraničné správy
21. feb. 2024 o 21:33
Tomasz strávil za mrežami neprávom 18 rokov: Konečne začal žiť, osud mu zasadil tú najkrutejšiu ranu!

Prežil život za mrežami.

Poliak Tomasz Komenda, ktorý ktorý strávil 18 rokov vo väzení po tom, ako bol neprávom odsúdený za znásilnenie a vraždu 15-ročného dievčaťa, zomrel vo veku 46 rokov. TASR o tom informuje podľa stredajšej správy agentúry PAP.

Komendu odsúdili na 25 rokov vo väzení ešte v roku 2004. Na slobodu ho prepustili v marci 2018 a poľský Najvyšší súd ho napokon o dva mesiace neskôr oslobodil. Jeho prípad sa podľa PAP stal jedným z najznámejších justičných omylov v histórii postkomunistického Poľska.

O smrti Komendu ako prvý informoval Grzegorz Gluszak, nezávislý novinár zo súkromnej televízie TVN. Túto informáciu pre agentúru PAP neskôr potvrdil aj Komendov právny zástupca, Zbigniew Cwiakalski.

"Zdalo sa, že po tých 18 rokoch si konečne dal svoj život do poriadku, o to viac, že jeho finančná situácia bola vďaka odškodnému a vyrovnaniu, ktoré dostal, v dobrom stave. V skutočnosti mu však osud pripravil pokračovanie tragédie, ktorá viedla k jeho smrti," uviedol Cwiakalski.

Na Komendu spomína ako na tichého a priateľského muža. "Ani raz som ho nepočul zvýšiť hlas," dodal. Poznamenal však, že za 18 rokov vo väzení za jeho osobnosť zmenila a po prepustení bolo preňho náročné prispôsobiť sa životu na slobode.