Odborníci upozornili na päť skrytých príznakov demencie, ktoré by mal poznať každý, píše denník Mirror. Demencia môže byť zničujúcou diagnózou pre postihnutého aj jeho blízkych, pretože sa neúprosne zhoršuje. Rozšírenosť tohto ochorenia vyvolala poplach, keďže nedávne údaje odhalili, že v súčasnosti s ním žije rekordný počet ľudí.
Hoci neexistuje liek, včasné odhalenie príznakov demencie môže viesť k lepšej starostlivosti o pacienta. "Ak sa u niekoho z vašich blízkych prejavia prvé príznaky demencie, pokúste sa ho povzbudiť, aby sa dal vyšetriť. Ponúknite mu emocionálnu podporu tým, že ho vypočujete a uistíte, že nie je sám. Okrem toho podporujte zdravý životný štýl, zabezpečte mu bezpečné prostredie a spojte sa s podpornými skupinami, ktoré vám poradia," povedala odborníčka na zdravie Rhysa Phommachanh.
Medzi päť včasných varovných príznakov demencie patrí strata pamäti ovplyvňujúca každodenný život. „Strata pamäti je jedným z charakteristických príznakov demencie,“ povedala expertka. „Osoby môžu zabúdať nedávno naučené informácie, často sa pýtajú tie isté otázky alebo sa čoraz viac spoliehajú na pamäťové pomôcky. Nejde len o stratu kľúčov - zabúdajú dôležité dátumy alebo potrebujú pripomenúť každodenné úlohy,“ dodala.
Problémy so známymi úlohami
Dokončenie bežných činností sa môže stať pre ľudí bojujúcich s demenciou skutočnou výzvou. „Patria sem problémy s úlohami, ako je jazda autom na známe miesta, správa financií alebo zapamätanie si pravidiel obľúbenej hry. Je to viac ako len rozptýlenie, je to neustály boj, ktorý ovplyvňuje každodenný život," vysvetlila Rhysa Phommachanh.
Dezorientácia v čase a mieste
Častým príznakom demencie je dezorientácia v čase a mieste. „Pacienti môžu zabudnúť, kde sú, ako sa tam dostali, alebo stratiť prehľad o dátumoch a ročných obdobiach,“ povedala Rhysa. „Tento zmätok presahuje rámec bežného zabúdania a môže viesť k výraznej dezorientácii," dodala.
Zmeny nálady a osobnosti
U pacientov s demenciou sú časté výkyvy nálad a zmeny osobnosti. „Tieto zmeny môžu zahŕňať zvýšenú zmätenosť, podozrievavosť, depresiu alebo úzkosť. Ľudia sa môžu ľahko rozrušiť v situáciách mimo svojej komfortnej zóny, pričom sa u nich prejavujú závažnejšie a trvalejšie zmeny nálady ako typické výkyvy," uviedla odborníčka.
Problémy s jazykom a komunikáciou
Demencia sa môže prejavovať aj ťažkosťami s hľadaním správnych slov, opakovaním alebo stratou orientácie v rozhovore. „Pacienti môžu označovať predmety nesprávnym menom alebo majú problém sledovať diskusiu, alebo sa do nej zapojiť, čo je viac ako len občasné výpadky pri hľadaní správneho slova," vysvetlila na záver.