Blokovanie schválenia 18. balíka sankcií proti Rusku zo strany SR sa ukázalo ako dôležité pri dosiahnutí akej-takej dohody pri pláne Európskej komisie zastaviť dovoz plynu z Ruska, uviedol v piatok v reakcii minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár. SR si podľa jeho slov v tomto štádiu vyjednala garancie energetickej bezpečnosti od EK. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.
„Išlo o náročné rokovania aj odolávanie tlakom od viacerých členských štátov, ale neuhli sme. V ďalšom rokovaní o legislatívnom návrhu Európskej komisie o tzv. REPowerEU budeme poukazovať na škodlivosť tohto návrhu nielen na Slovenskú republiku, ale aj na konkurencieschopnosť celej Európskej únie,“ uviedol Blanár.
„Blokovanie schválenia 18. sankčného balíka z našej strany sa ukázalo ako dôležité pri dosiahnutí akej-takej dohody, aby sa dopady nepremysleného odpájania sa od cenovo dostupných energonosičov z Ruska zmiernili,“ uviedol.
Veľvyslanec SR pri EÚ Juraj Nociar a štátny tajomník MZVEZ SR Marek Eštok podľa Blanára uvoľnia prijatie sankčného balíka na piatkovom rokovaní Rady EÚ pre všeobecné záležitosti. Urobia tak podľa Blanára napriek tomu, že vláda SR naďalej trvá na tom, že urovnanie konfliktu na Ukrajine možno dosiahnuť len diplomatickým úsilím, a „nie desiatkami sankcií, ktoré neraz viac ohrozujú samotné európske štáty“.
V poradí 18. súbor sankcií voči Rusku, ktorý schválili veľvyslanci štátov EÚ v piatok ráno, má podľa Bruselu postihnúť príjmy Moskvy z energetiky a vojenského komplexu. Jeho prijatá verzia počíta so znížením cenového stropu na ruskú ropu a zákazom obchodovania so spoločnosťami prevádzkujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2, objasnila šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová.
Na sankčný zoznam EÚ podľa nej prvýkrát zaradila najväčšiu rafinériu ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť v Indii. Opatrenia zasiahnu aj tých, ktorí podľa Kallasovej „indoktrinujú ukrajinské deti“. Terčom sankcií sa stane aj ďalších 105 lodí, ktoré Brusel považuje za súčasť tzv. ruskej tieňovej flotily, a ich podporovatelia. Ruské banky budú mať zase obmedzený prístup k zahraničnému financovaniu.
Premiér SR vo štvrtok uviedol, že slovenskí zástupcovia sankčný balík vetovali celkovo šesťkrát. SR má podľa jeho slov k dispozícii písomné záväzky EK podpísané jej predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a kolégiom komisárov, ktoré sa týkajú plánu zastaviť dodávky ruského plynu do EÚ od roku 2028. SR podľa Fica tento plán nikdy nepodporí, blokovanie sankcií by ale podľa jeho slov ohrozilo záujmy krajiny.