Miestnych v Mexiku šokovalo zrútenie starovekej stavby, ktoré podľa nich naznačuje potenciálny koniec sveta. Reč je o 1100-ročnej tehlovej pyramíde, ktorá sa rozpadla v dôsledku silných zrážok v regióne. Ako informoval portál Daily Mail, potomkovia starovekého kmeňa, ktorého obyvatelia pyramídu postavili, tvrdia, že tento incident potvrdzuje rastúci hnev bohov.
Incident sa odohral v mexickom štáte Michoacán. V tamojšej archeologickej zóne Ihuatzio sa totiž nachádzajú stavby starovekej ríše Purépecha, ktorá obývala túto oblasť od roku 900 až do príchodu španielskych dobyvateľov v roku 1530 nášho letopočtu. Na svojom vrchole táto zóna pokrývala približne 1,5 milióna metrov štvorcových plochy a bola domovom najmenej 84 štruktúr, z ktorých sedem je stále vystavených v archeologickom parku.
Medzi ich výtvory patrí aj pyramída na východnom brehu jazera Pátzcuaro, ktorá bola postavená z tehál. Hoci táto stavba vydržala približne 1100 rokov, koncom júla 2024 sa stalo niečo, čo šokovalo tamojších obyvateľov.
Išlo o hnev bohov?
Mexický Národný inštitút pre antropológiu a históriu (INAH) uviedol, že v povodí jazera boli silné dažde, ktoré prekonali očakávaný priemer zrážok. Kvôli tomu došlo ku kolapsu južnej strany fasády pyramídy. "Vysoké teploty, ktoré boli predtým zaznamenané v tejto oblasti, a následné sucho spôsobili trhliny. Tie zapríčinili filtráciu vody do interiéru predhispánskej budovy," poznamenal inštitút s tvrdením, že zrútenie poškodilo minimálne šesť levelov tehál.
Zábery z miesta odhalili vodopád tehál padajúcich dolu po boku a na hromadu v blízkosti konštrukcie. Napriek tvrdeniu, že kolaps bol spôsobený prirodzenými príčinami, majú potomkovia kmeňa Purépecha iný názor. Jeden z členov totiž naznačil, že za katastrofou môže byť niečo zlovestnejšie. "Pre našich predkov, staviteľov, to malo byť zlé znamenie, ktoré naznačovalo príchod dôležitej udalosti," napísal Tariakuiri Alvarez, člen kmeňa.
Dodal, že pred príchodom španielskych dobyvateľov sa mala stať podobná katastrofa. "To podľa vtedajšieho názoru kmeňa Purépecha bolo preto, že bohovia, Nana Kuerhaepiri a K'eri Kurikweri, boli nespokojní," poznamenal.
Keďže je zóna Ihuatzio považovaná za jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk v regióne, inštitút INAH uviedol, že podnikol kroky na ochranu a prestavbu pyramíd. Vo vyhlásení ubezpečil, že informoval poisťovňu Agroasemex, ktorá pokrýva všetky archeologické náleziská, aby začala proces získavania finančných prostriedkov. "Aktivity v oblasti posudzovania škôd pokračujú a sú zamerané nielen na obnovu postihnutej časti, ale aj na dôkladnú opravu konštrukcie budovy," uviedol INAH.