Britskí urológovia varovali mužov, ktorí často cestujú lietadlom, najmä na dlhé vzdialenosti, že je veľmi pravdepodobné, že budú trpieť poruchou erekcie. Pri lete škodí niekoľko faktorov, dlhé sedenie, dehydratácia, kozmické žiarenie a stres zo zmeny časového pásma nazývaný jet lag.
"Lietanie, najmä ak ho vykonávame často, si môže vybrať daň na našom tele, či už ide o dehydratáciu, dlhé sedenie, jet lag alebo stres, to všetko môže prispieť k problémom s erekciou. Penis obsahuje dve hubovité telesá nazývané corpora cavernosa, ktoré prebiehajú po celej dĺžke orgánu. Počas sexuálnej stimulácie impulzy z mozgu a miestnych nervov spôsobujú, že svaly corpora cavernosa sa uvoľnia, čo umožní prítok krvi a ich naplnenie. Prílev krvi spôsobuje zväčšenie penisu, čo vedie k erekcii. K poruche erekcie dochádza vtedy, keď je prívod krvi do penisu počas sexuálnej stimulácie obmedzený," povedal doktor Abbas Kanani v rozhovore pre Wales Online.
Nepravidelný spánok spôsobený letovým oneskorením môže tiež ovplyvniť hladinu hormónov vrátane testosterónu, čo veľmi škodí najmä erekcii.
"Hoci testosterón, hlavný hormón spojený s mužským libidom, má tendenciu klesať s vekom mužov, môže byť ovplyvnený aj zlým spánkovým režimom. Nízka hladina testosterónu môže mať výrazný vplyv na mužskú sexuálnu túžbu a sexuálne funkcie. Nízka vlhkosť v kabíne môže spôsobiť dehydratáciu, znížiť objem krvi a negatívne ovplyvniť krvný obeh, čo všetko súvisí s fungovaním erekcie. V reakcii na stresové situácie telo produkuje hormón kortizol, ktorý potláča pohlavné hormóny, čo vedie k zníženiu libida a schopnosti dosiahnuť erekciu," vysvetľuje ďalej Kanani a má aj návod, ako znížiť riziko erektilnej dysfunkcie počas letu.
"Muži by mali v lietadle vždy veľa piť a mali by tiež pravidelne vstávať zo sedadiel, ponaťahovať sa a prechádzať sa po kabíne, aby si udržali dobrý krvný obeh. Mali by dbať na to, aby počas cestovania dodržiavali vyváženú stravu a pravidelný pohyb, a snažiť sa v lietadle praktizovať metódy na odbúravanie stresu, ako je napríklad meditácia. Dobrý nápad je tiež úplne sa vyhnúť alkoholu. Po pristátí by sa mali dobre vyspať a minimalizovať následky pásmovej choroby," dodáva doktor Kanani.