Tím nemeckých lekárov, ktorí liečia zranených vojakov a civilistov na Ukrajine, varoval pred vysokým počtom patogénov odolných voči antibiotikám, ktoré identifikovali, informuje španielsky denník El País. Skupina nemeckých lekárov varovala, že baktérie našli úrodnú pôdu na frontových líniách, aby si vytvorili novú odolnosť voči antibiotikám a rozšírili sa medzi zranenými a poľnými nemocnicami, kde sa liečia.
„Zranení často dostávajú neoptimálnu chirurgickú a antibiotickú liečbu v kontexte nedostatku zdrojov a v nesterilných podmienkach vo vojnových zónach a núdzových prostrediach, niekedy aj niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov,“ povedala špecialistka na internú medicínu Maria Virginia Dos Santos.
Lekári rozsiahlo analyzovali multirezistentné infekcie nájdené v kostiach a mäkkých tkanivách 13 civilistov a jedného vojaka – šesť z nich bolo zranených guľkami a osem výbuchmi granátov a bômb – ktorí boli prevezení do Nemecka na špecializované ošetrenie. Výsledky boli alarmujúce.
„Logistika liečby vo vojne, rozsiahle rany a infekcie s ďalším problémom polymikrobiálnych infekcií spôsobených kombináciou baktérií, húb a parazitov s multirezistentnými patogénmi spôsobujú, že liečba týchto rán je mimoriadne zložitá,“ povedala Dos Santos na Európskom kongrese klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb (ECCMID) v Kodani.
Zo 14 analyzovaných pacientov bolo 10 mužov a štyri ženy, vrátane troch maloletých, z ktorých najmladší mal 14 rokov a najstarší 64 rokov. Väčšinu infekcií tvorili infekcie kostí, po ktorých nasledovali infekcie spojené s implantátmi, infekcie mäkkých tkanív a septická artritída. Najčastejšie procesy boli na dolných končatinách, ale takmer polovica pacientov mala postihnutú viac ako jednu anatomickú oblasť a dvaja mali viaceré infikované oblasti.
Zo všetkých zistených infekcií bolo 13 spôsobených gramnegatívnymi baktériami odolnými voči viacerým liečivám, väčšinou Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii a Escherichia coli, ako aj inými patogénmi, ako sú stafylokoky, enterokoky a plesne.
Z 25 izolátov týchto baktérií boli takmer tri štvrtiny (72 %) rezistentné na karbapenémy (vysoko účinné antibiotiká, pozn. red.) a novšie antibiotiká ceftazidím-avibaktám a ceftolozán/tazobaktám, ktoré sa používajú ako posledná možnosť, keď infekcia neustupuje pri liečbe iné antibiotiká. Preto sa tieto patogény často označujú ako „superbaktérie“.
„Stretli sme sa s úplne novým spektrom patogénov,“ vysvetlila Dos Santos. „V týchto hrozných vojnových ranách vidíme vysoký výskyt gramnegatívnych patogénov odolných voči viacerým liekom a vo všetkých prípadoch išlo o polymikrobiálne infekcie. To znamená, že sme museli upraviť naše predchádzajúce stratégie antibiotickej liečby, aby sme pokryli tieto multirezistentné organizmy.“
Zo 14 skúmaných pacientov bolo 10 prepustených, ale stále podstupujú komplexné rehabilitačné procesy, aby znovu získali pohyblivosť končatín postihnutých vojnovými zraneniami a následnými infekciami, ako aj liečbu pre utrpený emocionálny dopad. Zvyšní štyria sa stále liečia; u dvoch sa vyvinuli nové akútne infekcie.
Bakteriálna rezistencia na antibiotiká dnes zabíja na celom svete viac ľudí ako HIV/AIDS a malária dohromady a odhaduje sa, že do roku 2050 zomrie každý rok na superbaktérie 12 miliónov ľudí.