07. jún. 2024 o 16:00
jž, TASR, Koktejl

Tormová prehovorila o minulosti svojho otca Borisa Farkaša: Celú noc strávil na polícii!

placeholder
Kristína Tormová vyrozprávala príhodu svojho otca Borisa Farkaša z mladosti.
Zdroj: Instagram/kristina.tormova, TASR - Lukáš Grinaj

Takmer ho vyhodili zo školy.

Domáce promi
07. jún. 2024 o 16:00
Tormová prehovorila o minulosti svojho otca Borisa Farkaša: Celú noc strávil na polícii!

Takmer ho vyhodili zo školy.

Kristína Tormová (41) patrí medzi všestranných umelcov na slovenskej scéne. Je dramaturgičkou, herečkou, moderátorkou, podnikateľkou a spisovateľkou. Kristína sa teraz zamerala najmä na herectvo. V Divadle P. O. Hviezdoslava je súčasťou predstavenia Prešporské porno, v ktorom prezradila zážitok svojho otca, herca Borisa Farkaša, z mladosti, informuje Šarm.

Predstavenie sa odohráva na začiatku roku 1969 a spája sa s normalizáciou a obdobím v československej histórii. Každý z hercov na konci predstavenia povedal osobný príbeh a Kristína sa rozhodla povedať o svojom otcovi, keď mal 16 rokov. „Môj otec bol gymnazista, keď spolu s dvoma spolužiakmi išli fandiť na Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji juniorov. Bolo to v roku 1970 a vtedy hrali Nóri proti Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR). Môj otec so spolužiakmi fandili Nórom," hovorila herečka.

Fandenie nedopadlo dobre. "Hneď po skončení zápasu ich zatkla Verejná bezpečnosť a demonštratívne ich vyviedla zo štadióna. Celú noc strávili na polícii. Na druhý deň dostala škola avízo, že ich majú vyhodiť, no riaditeľ sa ich zastal. A zastal sa ich aj policajný dôstojník, ktorý povedal, že je normálne chodiť na hokej fandiť a pískať. Môjho otca a jeho spolužiakov teda nevyhodili, ale keď nastúpili po prázdninách do školy, mali nového riaditeľa a policajný dôstojník bol prevelený na dopravný inšpektorát do Stropkova,“ pokračovala Kristína.

„Naschvál som nechcela hovoriť o zhabávaní majetku či zákaze študovať, hoci aj to všetko sa v našej rodine počas komunizmu objavilo, ale práve na takomto obyčajnom príbehu som chcela ilustrovať, kam až môže zájsť totalita," vysvetlila voľbu svojho príbehu na záver.

Život Borisa Farkaša

Slovenský herec Boris Farkaš patrí medzi popredné osobnosti slovenskej divadelnej a filmovej scény. Za svoje herecké umenie získal množstvo ocenení. Svoj hlas prepožičal viacerým obľúbeným filmovým a seriálovým postavám, napríklad poručíkovi Dempseymu alebo bývalému detektívovi Adrianovi Monkovi. Vo štvrtok 4. júla oslávi umelec 70. narodeniny.

Boris Farkaš sa narodil sa 4. júla 1954 v Ratkovej v okrese Revúca do hereckej rodiny. Už ako malý chlapec chodieval z času na čas v Prešove do divadla s mamou alebo otcom na skúšky. Zo začiatku o povolaní herca neuvažoval, divadlo ho zlákalo až v dospelom veku.

Po ukončení Vysokej školy múzických umení v Bratislave sa stalo hercovým prvým pôsobiskom Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Od roku 1981 bol členom činohry bratislavskej Novej scény. Herecká dráha Borisa Farkaša pokračovala od roku 1990 v Divadle Astorka Korzo '90 v Bratislave.

V divadle vytvoril mnoho nezabudnuteľných postáv. Zahral si v inscenáciách Višňový sad, Mandragora, Idiot, Zámok, Sen svätojánskej noci, Platonov, Mesiac na dedine, Rómeo a Júlia, alebo Milovníci. Za svoj pôsobivý výkon v hrách Scény z domu Bessemenovovcov - Meštiaci a Vražda sekerou v sv. Peterburgu - Zločin a trest dostal Boris Farkaš významné divadelné ocenenie Dosky.

Na televíznych obrazovkách sa objavoval od roku 1977. Zahral si v rodinnej dráme A pobežím až na kraj sveta, ktorú v roku 1979 nakrútil Peter Solan. Princa stvárnil v známej rozprávke Soľ nad zlato (Martin Hollý, 1982) a po boku Maroša Kramára a Ladislava Chudíka si zahral vo filme Výlet do mladosti (Pavol Haspra, 1983).

Účinkoval v divadelných predstaveniach Armagedon na Grbe a Macocha, ktoré naštudoval Juraj Nvota podľa scenárov významného slovenského prozaika Rudolfa Slobodu. V rokoch 1995 a 1997 sa obe inscenácie dočkali televízneho uvedenia. Rovnako hral Boris Farkaš aj vo filme Dušička, ktorý v roku 1995 nakrútil Juraj Nvota opäť podľa Slobodovej predlohy.

Z bohatej filmografie Borisa Farkaša patrí k najznámejšej sociálna dráma Ticho (Zuzana Liová, 2005), príbeh obyčajnej rodiny, ktorá sa vďaka neočakávaným udalostiam nanovo učí prijímať a dávať lásku. V úlohe nemeckého komisára sa Farkaš predstavil vo vojnovej dráme Rozhovor s nepriateľom (Patrik Lančarič, 2007). Film získal mnoho pozitívnych ohlasov na rôznych európskych festivaloch.

Boris Farkaš svoj herecký talent predviedol vo viacerých populárnych televíznych seriáloch. Zahral si v divácky obľúbenej Ordinácii v ružovej záhrade (2007-2008), v úlohe Stana Farkaša účinkoval v Kriminálke Staré mesto (2010-2013) a v roku 2012 sa objavil v dramatickom seriáli Dr. Dokonalý.

Ako glosátor vystupoval v televíznych reláciách Aj múdry schybí (1998), Úsmev, prosím! (2001), 7EDEM s.r.o (2001), Takí sme boli (2007) a Milujem Slovensko (2013). Filmového a divadelného herca Borisa Farkaša poznajú nielen priaznivci divadla, ale aj rozhlasoví poslucháči a televízni diváci. Herec prepožičal svoj hlas viacerým filmovým a seriálovým postavám, medzi nimi poručíkovi Dempseymu, či Adrianovi Monkovi.

Príbehy detektíva Monka ho uchvátili, preto ponuku z dabingového štúdia na stvárnenie hlavnej postavy prijal s nadšením. Neskôr uviedol, že sa na rolu trpezlivo pripravoval a študoval niekoľko dielov s veľkým predstihom, aby sa čo najviac priblížil k chraktretistickým znakom originálu.

Boris Farkaš je nielen uznávaný herec, ale aj výtvarník a karikaturista. Ilustrácie Borisa Farkaša zdobia prvú knihu jeho dcéry herečky Kristíny s názvom "Som mama". Okrem kreslenia rád píše poéziu a poviedky. Boris Farkaš je laureátom Zvláštnej ceny RTVS udeľovanej osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom výrazne ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti.