Napriek tomu, že viac ako osem miliónov ľudí vo veku od 30 do 69 rokov v Británii trpí nebezpečnou poruchou, pri ktorej sa počas spánku opakovane zastavuje a spúšťa dýchanie, 85 percent z nich o tom ani nevie. Ak sa nelieči, riziko srdcových ochorení stúpa o 30 % a pravdepodobnosť mŕtvice sa zvyšuje o 60 %, píše The Sun.
„Niektorí ľudia prestanú dýchať počas spánku aj 60-krát za hodinu. Väčšina ľudí o tom ani nevie, pokiaľ si to popri ich pri spánku nikto nevšimne. Z dlhodobého hľadiska majú ľudia so spánkovým apnoe vyššie riziko ischemickej choroby srdca, depresie, mozgovej príhody a o 140 % vyššie riziko srdcového zlyhania. V neposlednom rade to môže viesť aj k cukrovke 2. typu, skorej demencii, či riziku dopravnej nehody z únavy kvôli nekvalitnému spánku,“ uviedol doktor David Garley z kliniky The Better Sleep Clinic.
Keď spíte, vaše dýchacie cesty sa prirodzene zužujú. U niektorých ľudí to spôsobuje turbulentné prúdenie vzduchu, čo spôsobuje vibrácie mäkkých tkanív a spôsobuje chrápanie. Pri spánkovej apnoe sa dýchacie cesty zúžia natoľko, že sa obmedzí prúdenie vzduchu alebo sa dýchacie cesty úplne uzavrú.
Toto ochorenie je častejšie u mužov a obezita, pitie alkoholu, fajčenie, spanie na chrbte, nedostatočná činnosť štítnej žľazy, ako aj narastajúci vek riziko zvyšujú. Medzi hlavné príznaky patrí hlasné chrápanie, lapanie po dychu počas spánku, budenie sa so suchom v ústach alebo rannou bolesťou hlavy a ťažkosti so zaspávaním.
Pre ľudí trpiacich spánkovým apnoe existuje liečba pomocou prístroja CPAP - kontinuálneho pozitívneho tlaku v dýchacích cestách, ktorý pomocou hadice pripojenej k maske alebo nosovej vložke dodáva konštantný a stály tlak vzduchu, ktorý pomáha dýchaniu počas spánku.