02. dec. 2023 o 21:00
TASR, TASR

Prvá dáma Ukrajiny povedala dosť! Olena Zelenská nechce, aby jej manžel znovu kandidoval na prezidenta

placeholder
Olena Zelenská.
Zdroj: instagram/olenazelenska_official

Povedala to jasne.

Zahraničné správy
02. dec. 2023 o 21:00
Prvá dáma Ukrajiny povedala dosť! Olena Zelenská nechce, aby jej manžel znovu kandidoval na prezidenta

Povedala to jasne.

Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská pre britský týždenník Economist povedala, že nechce, aby bol jej manžel Volodymyr Zelenskyj v budúcnosti znova prezidentom. Správu priniesli aj online noviny Ukrajinska pravda.

Zelenská pre podcast Economistu v piatok vyhlásila: "Nechcem, aby bol ďalšie funkčné obdobie alebo dve obdobia prezidentom." Ukrajinská prvá dáma je presvedčená, že manžel, a ona spolu s ním, by si mal nájsť v živote niečo nové. Dodala, že sú obaja dostatočne tvoriví na to, aby si vymysleli nejakú zaujímavú činnosť.

Novinári z týždenníka Economist položili Zelenskej otázku, ako vidí svoju budúcnosť a budúcnosť svojej rodiny po vojne. Odpovedala: "Naša rodina bude zase spolu. Budeme žiť spolu, s manželom a deťmi. Stále. Pôjdeme niekam na dovolenku, neviem kam, ale ako partia, všetci štyria. A táto dovolenka bude dlhá - celý mesiac. A až potom budeme rozmýšľať, čo urobíme ďalej, on a ja."

Zelenskyj v októbri povedal, že je pripravený kandidovať na úrad prezidenta, ak sa voľby budú konať počas vojny. Ak sa však vojna skončí, nebude sa o funkciu uchádzať. Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak vtedy vyhlásil, že by bol rád, keby Zelenskyj znova kandidoval.

Ľudia zvolili Zelenského za prezidenta Ukrajiny v apríli 2019 na päťročné funkčné obdobie. Ďalšie hlasovanie by sa malo uskutočniť na jar 2024. Zelenskyj však začiatkom novembra v každodennom videopríhovore povedal, že nie je pravý čas na voľby na Ukrajine. Reagoval na debatu vedúcich predstaviteľov Ukrajiny o možnosti usporiadať v roku 2024 prezidentské voľby. "Musíme uznať, že teraz je čas na obranu, čas na boj, od ktorého závisí osud tohto štátu a ľudí," vysvetlil. A dodal: "Som presvedčený, že teraz nie je pravý čas na voľby."