19. jún. 2024 o 12:45
TASR, Koktejl

Putinova návšteva KĽDR: Kim dostal od šéfa Kremľa niekoľko luxusných darov!

placeholder
Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Severnú Kóreu.
Zdroj: TASR/AP

Putin a Kim v stredu absolvovali aj rozhovor medzi štyrmi očami.

Zahraničná politika
19. jún. 2024 o 12:45
Putinova návšteva KĽDR: Kim dostal od šéfa Kremľa niekoľko luxusných darov!

Putin a Kim v stredu absolvovali aj rozhovor medzi štyrmi očami.

Ruský prezident Vladimir Putin počas štátnej návštevy v Pchjongjangu daroval svojmu hostiteľovi Kim Čong-unovi novú limuzínu Aurus, admirálsku dýku a čajový servis.

Putin si z KĽDR ako dary odnáša niekoľko predmetov so svojou podobizňou, uviedol poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov. Informovala o tom v stredu britská stanica BBC. Ušakov nešpecifikoval, o aké predmety ide. Poznamenal, že ide o niekoľko variantov vyobrazení hlavy štátu, pričom „všetky sú umelecké, vrátane busty“.

BBC doplnila, že Putin nepodaroval Kimovi auto typu Aurus prvýkrát - túto limuzínu mu venoval aj vo februári. Nateraz však nie je jasné, aký model dostal Kim tentoraz. Putin a Kim v stredu absolvovali aj rozhovor medzi štyrmi očami, ktorý trval dve hodiny a uskutočnil sa po rokovaniach vo formáte delegácií. Na záver rokovaní bola podpísaná zmluva o strategickom partnerstve, ktorú obe strany označili za prelomový dokument.

Podľa Putina citovaného BBC táto zmluva obsahuje aj klauzulu o vzájomnej obrane. „Dnes podpísaná komplexná dohoda o partnerstve okrem iného zabezpečuje vzájomnú pomoc v prípade agresie voči jednej zo strán,“ uviedol ruský prezident, podľa ktorého má zmluva „obranný a mierový charakter“.

BBC uviedla, že tento pakt o vzájomnej obrane by mohol mať dôsledky aj pre vojnu, ktorú Rusko rozpútalo voči Ukrajine - napr. Rusko by na KĽDR mohlo obrátiť v súvislosti s útokmi ukrajinskej armády na ruské mestá ako Belgorod alebo v Ruskom anektovaných regiónoch na východe Ukrajiny.

Kremeľ podľa BBC informoval, že medzi ďalšie podpísané počas Putinovej návštevy patria aj dohody o výstavbe hraničného cestného mosta a o spolupráci v zdravotníctve, medicínskom vzdelávaní a vede.