20. apr. 2024 o 12:10
TASR, Koktejl

Vlani stúpol počet obvinených príslušníkov bezpečnostných zborov: Akých trestných činov sa dopúšťali najčastejšie?

placeholder
Ministerstvo vnútra zverejnilo správu o trestnej činnosti (ilustračné foto).
Zdroj: facebook/KRPZTN

V porovnaní s rokom 2022 číslo obvinených narástlo.

Domáce krimi
20. apr. 2024 o 12:10
Vlani stúpol počet obvinených príslušníkov bezpečnostných zborov: Akých trestných činov sa dopúšťali najčastejšie?

V porovnaní s rokom 2022 číslo obvinených narástlo.

Vlani obvinili 62 policajtov, štyroch príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a 26 pracovníkov finančnej správy (FS). V porovnaní s rokom 2022 stúpol počet obvinených príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov o šesť.

Väčšinu obvinení vzniesol Úrad inšpekčnej služby (ÚIS), zvyšné Národná kriminálna agentúra. Vyplýva to zo Správy o trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže a finančnej správy za obdobie roka 2023, ktorú zverejnilo Ministerstvo vnútra SR.

"V roku 2023 boli príslušníci Policajného zboru obvinení celkovo za spáchanie 84 trestných činov," priblížila správa. Z toho vyše polovicu trestných činov (45) tvorili skutky proti poriadku vo verejných veciach. Najčastejšie išlo o zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Desať obvinení policajtov tvorili trestné činy proti životu a zdraviu, napríklad ublíženie na zdraví. Zaznamenaných bolo aj sedem trestných činov proti majetku a ďalších 22 trestných činov. Príslušníci ZVJS čelili obvineniam z ublíženia na zdraví, krádeže, ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a nebezpečného prenasledovania.

Príslušníci FS boli obvinení za spáchanie 48 trestných činov. Išlo najmä o trestné činy proti poriadku vo verejných veciach, ako sú prijímanie úplatku alebo zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Ďalšie skupiny trestných činov tvorili trestné činy proti životu a zdraviu, majetku a ďalšie.