30. jan. 2025 o 11:00
mob, TASR, Koktejl

Robo Grigorov komentoval 80. výročie oslobodenia Osvienčimu: Hanbím sa za postoj EÚ!

placeholder
Robo Grigorov na archívnych záberoch.
Zdroj: TASR – Henrich Mišovič

Prestrelil svojím komentárom?

Domáce promi
30. jan. 2025 o 11:00
Robo Grigorov komentoval 80. výročie oslobodenia Osvienčimu: Hanbím sa za postoj EÚ!

Prestrelil svojím komentárom?

Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau sa v pondelok (27. januára) v Poľsku zhromaždili svetoví lídri z viac ako 60 krajín vrátane slovenského prezidenta Petra Pellegriniho, osoby, ktoré prežili holokaust, a predstavitelia niekoľkých medzinárodných organizácií.

Na výročí sa nezúčastnila ruská strana, ktorá už tretí rok vedie vojnu a Ukrajine, čo malo nahnevať speváka Roba Grigorova (60), ktorý paradoxne počas toho, ako bolo Československo pod ruskou sférou vplyvu, odišiel do Belgicka, kde pracoval ako hudobný producent a komponoval aj piesne. Na Slovensko sa vrátil po Nežnej revolúcii.

„Dnes je 27. január. Presne v tento deň v roku 1945 oslobodila Sovietska armáda koncentračný tábor Auschwitz. Tým sa skončila éra vyvražďovania civilného obyvateľstva. Dnešný deň by si zaslúžil dôstojný memoriál. Memoriál sa síce konal, ale bez Rusov. Nepozvali práve tých, vďaka ktorým sa hrôzy tohto tábora skončili,“ napísal na svojej sociálnej sieti a pokračoval.

„Naopak, Nemci a Ukrajinci, ktorí sa na vyvražďovaní ľudí v Auschwitzi priamo podieľali, boli na memoriál pozvaní. Keď už naša EÚ nevie, čo je slušnosť a vďačnosť, chcem aspoň za seba, ako za občana, poďakovať Rusom za to, že obetovali svoje životy, aby zachránili svet pred apokalypsou fašizmu. Hanbím sa za postoj EÚ,“ zakončil.

Jeho status si našiel fanúšikov, no i takých, ktorí ho upozorňovali, aby si doštudoval históriu. „Mali tam pozvať vraha? Alebo jeho poskokov? Robo, asi nie!“ napísal mu Imrich, ku ktorému sa pridal Dávid.

„Tak ty si pekne prepálený. Nehovoriac o tom, že tú úlohu Rusov trošku preceňuješ. Nezabúdaj, že na začiatku vojny s Nemcami kooperovali, kým im to nevybuchlo do tváre,“ uviedol. Príspevok mu komentoval aj bývalý poradca premiéra Fica Eduard Chmelár: „Robo, ty si kráľ!“

Na slávnosti sa zúčastnilo približne 3000 ľudí, ktorých privítal žijúci niekdajší väzeň Marian Turski. Vo svojom prejave pripomenul, že väčšina väzňov sa nedožila obdobia, keď by o svojich zážitkoch mohla rozprávať. „Preto si myslím, že naše myšlienky by mali smerovať k drvivej väčšine, k miliónom obetí, ktoré nám nikdy nepovedia, čo prežili, čo cítili, pretože ich životy si vyžiadal holokaust,“ povedal Turski.

Celkovo v pondelok navštívilo Auschwitz-Birkenau 50 osôb, ktoré tábor prežili. Štyria z nich počas udalosti predniesli príhovory, v ktorých odsúdili súčasný globálny nárast antisemitizmu. Turski varoval, že nenávisť a predsudky voči iným národnostiam a etnickým skupinám vždy viedli ku krviprelievaniu.

Zároveň ale uviedol Nemecko, Francúzsko, Poľsko a Litvu ako príklady krajín s bezkonfliktným spolužitím rôznych skupín ľudí a ocenil ich schopnosť prijímať kompromisy pre „mierový, bezpečný život pre... budúce generácie“. Medzi zúčastnenými svetovými lídrami boli aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, britský kráľ Karol III. či francúzsky prezident Emmanuel Macron. Organizátori spomienkovej slávnosti sa však rozhodli do programu nezačleniť prejavy politických predstaviteľov.

Koncentračný tábor v Osvienčime postavili Nemci v roku 1940 pôvodne so zámerom väzniť Poliakov. Neskôr sa stal hlavným miestom masového zabíjania Židov a počas druhej svetovej vojny v ňom umrelo viac ako 1,1 milióna ľudí - Židov, Poliakov, Rómov, ale aj sovietskych vojnových zajatcov. Tábor oslobodili vojaci Červenej armády 27. januára 1945. Tento deň vyhlásila Organizácia Spojených národov za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.