18. sep. 2023 o 07:30
krsk, Koktejl

Ďalší odborník prehovoril o extrémnej zime: Zmení sa všetko, na čo sme zvyknutí!

placeholder
Čaká nás tuhá zima? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Splnia sa hrozivé vyhliadky na zimu?

Zaujímavosti
18. sep. 2023 o 07:30
Ďalší odborník prehovoril o extrémnej zime: Zmení sa všetko, na čo sme zvyknutí!

Splnia sa hrozivé vyhliadky na zimu?

Meteorológovia netaja obavy z tohtoročnej zimy. Ako pre TN Live uviedol expert na životné prostredie Vojtěch Kotecký, zima by mohla byť vplyvom polárneho víru tuhšia ako v ostatných desaťročiach. Problém však nie je len vo víre. Kvôli globálnemu otepľovaniu sa zmení všetko, na čo sme zvyknutí.

Extrémne zimy, tropické letá a nič medzi? Podľa expertov smerujeme práve k tomu a deje sa to už aj teraz. Dôkazom má byť nadchádzajúca zima. Nad severným pólom sa totiž formuje polárny vír, ktorý môže do Európy priniesť nízke teploty.

"Ten jav prebieha na pozadí postupného otepľovania globálneho klimatického systému. Boli sme zvyknutí, že letá a zimy nejak prebiehali, ale teraz sa tu všetko začína razantne narúšať. Vír je fenomén, ktorý urobí dočasne silnejšiu zmenu, súčasne sa ale môže zmeniť všetko, na čo sme boli zvyknutí v posledných rokoch," vysvetľuje.

Podľa amerického meteorológa Davida Dilleyho sa do Európy môže koncom roka prihnať najstudenší polárny vzduch za posledných 40 rokov. "Zimné počasie sa pravdepodobne vráti do podoby pred rokom 1982. Bolo to obdobie, ktoré bolo chladnejšie a búrlivejšie," priblížil Dilley.