Podľa lekárov prispieva k problémom so srdcom práve chladné počasie, vlhkosť a väčšia fyzická záťaž, informuje portál TN.cz. Maličkosťou nie je ani stres kvôli Vianociam či prejedanie sa. V nemocniciach tak končí najviac ľudí s infarktom v januári a vo februári.
O skúsenosti s infarktom prehovoril pre český web aj 45-ročný Miroslav. Ráno ešte prišiel normálne do práce, poobede už ležal na JIS-ke s akútnym srdcovým infarktom. Ani vo sne nečakal, že bude mať problémy v tak mladom veku. "Prvým príznakom bola bolesť na hrudi a z tej hrude mi to vystreľovalo do ľavej ruky," opisuje začiatok stavu, ktorý najčastejšie zapríčiňuje fajčenie, vysoká hladina cholesterolu či dedičnosť.
Do nemocnice sa dostal až niekoľko hodín od prvých príznakov. "Ja som taký typ, že nechodím k doktorovi," priznal. Dnes by už urobil inak. "Každá minúta znamená ďalšie odumreté bunky. Čím skôr príde k spriechodneniu koronárnej tepny, tým väčšia časť srdca sa zachráni," vysvetľuje predseda Českej asociácie akútnej kardiológie ČKS Petr Ošťádal.
K infarktu dochádza pri zablokovaní alebo veľkom zúžení koronárnej tepny, ktorá zásobuje srdce krvou. Infarkt sa najčastejšie prejavuje bolesťou alebo tlakom na hrudníku, slabosťou, potením a zhoršeným dýchaním, píše český web. Ak sa podarí tepnu vyčistiť do 90 minút, pacient má 95-percentnú šancu na dobrú kvalitu života. Nanešťastie, ľudia volajú záchranku v priemere po vyše dvoch hodinách.
Kardiológovia tvrdia, že muži a starší pacienti sú vystavení vyššiemu riziku. Ľudia by sa však nemali mať na pozore len v zime. "Podľa štatistík, ktoré máme k dispozícii, je to najčastejšie v pondelok a v ranných hodinách, a tu si môžeme domyslieť ten vplyv stresu," dodal Oštádal. Preto by sme si podľa kardiológov mali Vianoce užiť hlavne v pokoji a pohode.