22. máj. 2024 o 19:00
Miloš Audi, Koktejl

Pred 40 rokmi úplnou náhodou objavili 168 ľudských tiel: Vedcov šokoval ich perfektný stav

placeholder
Pred 40 rokmi objavili 168 ľudských tiel. (ilustračné foto)
Zdroj: istock.com

Ako je to možné?

Zaujímavosti
22. máj. 2024 o 19:00
Pred 40 rokmi úplnou náhodou objavili 168 ľudských tiel: Vedcov šokoval ich perfektný stav

Ako je to možné?

V 80. rokoch bolo pri výstavbe novej cesty úplnou náhodou objavené starobylé pohrebisko. Robotníci onedlho odkryli a vykopali pozostatky až 168 ľudských tiel, ktoré boli podľa vedcov staré niekoľko tisíc rokov. Ako informoval portál IFLScience, mnohé z nich boli takmer perfektne zachované, pričom sa v nich našli aj celé mozgy.

Perfektne zachované kostry

Archeologické nálezisko Windover sa nachádza približne 8 kilometrov od Mysu Canaveral v americkom štáte Florida. Svoji históriu začalo písať v roku 1982, kedy si pri výstavbe novej cesty operátor bagra všimol lebky, ktoré sa ukrývali v lyžici stroja. Tento nález spustil obrovskú štúdiu, pri ktorej vedci vyšetrovali nájdené kosti. Ukázalo sa, že sa tu nachádzali pozostatky až 168 tiel všetkých vekových skupín, ktoré sa datujú do obdobia pred 7 až 8-tisíc rokmi.

Telá boli väčšinou pochované v schúlenej polohe, pričom sa nachádzali v hĺbke približne jeden meter. Analýza tiež odhalila, že išlo o príbuzných, čo potvrdila zdieľaná alela (dedičný základ znaku génu), ktorú vedci objavili pri analýze DNA z pozostatkov.

Táto oblasť s rašelinovým dnom však vedcov prekvapila aj z iného dôvodu. Ukázalo sa totiž, že lokalita zachovala mŕtvoly tak dobre, že niektoré sa dokonca našli aj s mozgovým tkanivom. Kedysi sa objav tohto mäkkého orgánu považoval za neuveriteľne vzácny, no nový výskum tento názor spochybnil. Vďaka tomu sa nálezisko Windover stalo jedným z najvýznamnejších archeologických lokalít v Severnej Amerike.

Ako je možné, že sa tak dobre zachovali?

Vedci odhalili, že močiare sú veľmi dobrým spôsobom uchovávania pozostatkov. Niekedy totiž dokážu tak skvele konzervovať telá, že si ich možno pomýliť s novodobými vraždami.

Odborníci tiež zistili, že chémia vody vo Windoveri bola kľúčom k zachovaniu pozostatkov na takú dlhú dobu. Obsahuje veľké množstvo prospešných minerálov a je anaeróbna iba niekoľko centimetrov pod povrchom. To vedie k bakteriálnemu a hubovému rozkladu tkanív, ktorý zvyčajne vidíme pri mŕtvych telách vo vonkajšom prostredí.