01. okt. 2023 o 12:00
krsk, TASR, Koktejl

Štefan dovolenkoval v Albánsku, ceny si nevie vynachváliť: Toľkoto ho stála káva a pivo!

placeholder
Albánske letovisko Ksamil (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Dovolenková destinácia prilákala aj Slovákov.

Cestovanie
01. okt. 2023 o 12:00
Štefan dovolenkoval v Albánsku, ceny si nevie vynachváliť: Toľkoto ho stála káva a pivo!

Dovolenková destinácia prilákala aj Slovákov.

Máte tip? Pošlite nám ho na tip@koktejl.sk

Hoci medzi najobľúbenejšími dovolenkovými krajinami Slovákov dominujú Chorvátsko, Taliansko, Grécko a Turecko, hitom leta 2023 bola jedna doposiaľ prehliadaná destinácia - Albánsko. Turistov láka najmä letovisko Ksamil, ktoré prezývajú „európske Maldivy“.

Albánsko navštívil aj čitateľ Štefan, ktorý v komentári na sociálnych sieťach nešetril chválou. "Ja som momentálne v Ksamile. Je to tu nádherné. Stravujem sa výlučne v reštauráciách, treba si ale nájsť dobrú reštiku. Cena jedla do 10 eur. Káva jedno euro, pivo 2,50 eura. Lehátka so slnečníkom 15 eur na deň. Za mňa v poho. A tá farba mora," opísal svoj zážitok slovenský dovolenkár.

Albánsko vyhlásilo rieku Vjosa za národný park

Albánska vláda vyhlásila rieku Vjosa v južnej časti krajiny za národný park. Ide o víťazstvo ochrancov životného prostredia, ktorí bojujú proti plánom na výstavbu vodných elektrární na tomto toku. Environmentalisti a vedci označujú Vjosu za poslednú "divokú" rieku v Európe. Bez priehrad a elektrární tečie neprerušene 270 kilometrov z Grécka cez južné Albánsko až do Jadranského mora.

Vjosa je domovom pre približne 1000 živočíšnych druhov vrátane kriticky ohrozeného úhora európskeho a endemické druhy rastlín. Vyhlásenie rieky Vjosa a jej prítokov za národný park zabráni stavebným projektom.