Bývalý americký prezident Joe Biden (82) prekvapil správou, že mu diagnostikovali agresívnu formu rakoviny prostaty. Vo vyhlásení informoval, že ide o pokročilejšiu formu ochorenia, pričom v súčasnosti zvažuje rôzne možnosti liečby, uviedol portál The Sun. V súvislosti s jeho diagnózou odborníci odhalili príznaky, ktoré sa s týmto typom rakoviny spájajú.
Nepriaznivú správu o Bidenovi, ktorý zastával funkciu prezidenta USA v rokoch 2021 až 2025, odhalil vo vyhlásení jeho hovorca. Bývalého šéfa Bieleho domu vyšetrili lekári po tom, čo sa u neho objavili zvláštne príznaky spojené s močením. To viedlo k objaveniu malého uzlíka na jeho prostate a diagnóze rakoviny, ktorá sa mala rozšíriť aj do kostí.
Hoci podľa slov kancelárie Biden trpí agresívnou formou ochorenia, zdá sa, že jeho rakovina je citlivá na hormóny. To znamená, že existuje možnosť účinnej liečby jeho choroby. Napriek tomu je nutné konať okamžite, pretože odborníci varovali, že rakovinové bunky v tele bývalého prezidenta pravdepodobne rýchlo rastú.
Na aké príznaky si treba dávať pozor?
Rakovina prostaty patrí k jedným z najčastejších foriem tejto choroby u mužov. Odborníci upozorňujú, že včasné odhalenie príznakov vedie k jednoduchšej liečbe a predĺženiu života.
Problémom je, že v skorých štádiách pacienti nemávajú takmer žiadne symptómy. Mnohé známejšie príznaky sa môžu objaviť, keď je nádor dostatočne veľký na to, aby tlačil na močovú trubicu. V takom prípade sa u mužov môžu vyskytnúť viaceré problémy:
- Potreby častejšieho močenia, najmä v noci
- Ťažkosti pri močení
- Slabý tok
- Dlhý čas potrebný na močenie
- Pocit, že sa váš močový mechúr úplne nevyprázdnil
Ak sa však ochorenie rozšírilo aj do iných častí tela, kedy ho lekári označujú ako pokročilú alebo metastatickú rakovinu prostaty, v takom prípade môže spôsobiť aj ďalšie závažné príznaky, ako napríklad bolesti chrbta alebo kostí, pretrvávajúcu únavu či nečakaný úbytok hmotnosti.
Ako sa lieči rakovina prostaty?
Ak sa rakovina prostaty zachytí včas, liečba zvyčajne nie je potrebná okamžite. V týchto prípadoch lekári uplatňujú metódu pozorného vyčkávania. Pri rozšírení ochorenia odborníci môžu zvoliť rôzne spôsoby, vrátane chirurgického odstránenia prostaty, rádioterapie či hormonálnej liečby.
Takmer všetky spôsoby liečby rakoviny prostaty sú spojené s nežiaducimi vedľajšími účinkami, ako je erektilná dysfunkcia a inkontinencia. To mnohých mužov vedie k tomu, že sa ju rozhodnú odložiť. Jedinou výnimkou je nechirurgická laserová liečba, ktorá podľa výsledkov nespôsobuje impotenciu, ale tá je stále v skúšobnej fáze.