18. sep. 2023 o 18:45
TASR, Koktejl

Znepokojivý nález enviropolicajtov v okrese Prievidza: Rádioaktívny materiál objavili na družstve!

placeholder
Na mieste zasahovali enviropolicajti v spolupráci s hasičmi, armádou a kontrolnými chemickými laboratóriami. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Na mieste sa nachádza väčšie množstvo nebezpečného odpadu rôzneho druhu až po veľmi toxické a nebezpečné látky.

Domáce krimi
18. sep. 2023 o 18:45
Znepokojivý nález enviropolicajtov v okrese Prievidza: Rádioaktívny materiál objavili na družstve!

Na mieste sa nachádza väčšie množstvo nebezpečného odpadu rôzneho druhu až po veľmi toxické a nebezpečné látky.

Veľké množstvo odpadu vrátane nebezpečných chemických látok rádioaktívneho materiálu a výbušnín našli v pondelok policajti v priestoroch staršieho poľnohospodárskeho družstva v Nedožeroch-Brezanoch v okrese Prievidza. TASR to potvrdil riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Mário Kern.

Na mieste zasahovali enviropolicajti v spolupráci s hasičmi, armádou a kontrolnými chemickými laboratóriami. "Vyšetrovanie sa začalo z dôvodu, že tu malo dochádzať k porušovaniu predpisov v oblasti nakladania s odpadmi, čo sa aj potvrdilo," uviedol Kern. Osobu, ktorá má byť za to zodpovedná, už polícia podľa neho obmedzila na osobnej slobode. "Bude obvinená zatiaľ z trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi. V závislosti od toho, čo sa na mieste nájde, bude obvinená aj z ďalších trestných činov," ozrejmil.

Polícia urobila zbežnú obhliadku objektu. "V spolupráci so špecialistami z Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR sa podniknú kroky, aby sa z miesta odstránili hlavne rádioaktívne materiály a výbušniny. Potom sa sústredíme na zdokumentovanie množstva odpadu, ktorý sa tam nachádza," priblížil Kern.

Na mieste sa podľa neho nachádza oveľa väčšie množstvo nebezpečného odpadu rôzneho druhu až po veľmi toxické a nebezpečné látky. V exteriéroch objektu sa nachádzajú najmä kvapalné nebezpečné odpady, v interiéroch rádioaktívny a vojenský materiál. Odpad sa v objekte nachádza už dlhšiu dobu, pokiaľ by nedošlo k výbuchu alebo požiaru, priama hrozba podľa šéfa enviropolície aktuálne nie je. V prehliadke objektu budú policajti podľa neho pokračovať i ďalšie dni.