Slávnostné odovzdávanie cien Krištáľové krídlo za rok 2024 si užili hostia v priestoroch Slovenského národného divadla, ale aj diváci pri televíznych obrazovkách. Galavečerom sprevádzala štvorica moderátorov: Vera Wisterová, Karin Haydu, Simona Simanová a Milan "Junior" Zimnýkoval.
Mimoriadnu cenu si napriek zdravotným ťažkostiam osobne prevzala Zdena Studenková. Herecká legenda bola krásna a na prvý pohľad by nikto netipoval, že ju niečo trápi. Keď však prehovorila, každý spozornel, nakoľko bolo počuť, že jej to robí problémy.
"Ospravedlňte, prosím, moju hlasovú indispozíciu. Ďakujem za veľký potlesk. Chcem povedať iba pár slov. Prijímam toto Krištáľové krídlo ako symbol bájneho vtáka fénixa. Aj moja cesta životom bola plná vzletov, výšok, ale aj vyhorení. Toto je pre mňa výzva na ďalšiu cestu, neviem, akú významnú, ale z celého srdca vám ďakujem za podporu," uviedla umelkyňa, ktorá stvárnila na doskách SND, vo filmoch i seriáloch desiatky postáv.
Studenková sa však nevyhýbala fotoaparátom. Zapózovala si s dlhoročným partnerom, dirigentom Braňom Kostkom a tiež s moderátorkami galavečera. Wisterová sa spoločným záberom pochválila na sociálnej sieti a pridala aj vtipný popis.
"Aká krajina, také Spice Girls," napísala známa ryšavka. Prirovnanie k hudobnej skupine zjavne pobavilo aj hereckú hviezdu, ktorá fotku prezdieľala v príbehu na Instagrame a pridala k nej obľúbený hit Wannabe od legendárnej skupiny. Snímku nájdete vo FOTOgalérii.
Laureáti ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2024
Prvým laureátom bol v kategórii hudba tenorista Pavol Bršlík, jeden z najuznávanejších operných spevákov svojej generácie na medzinárodnej scéne. V kategórii filantropia si ocenenie prevzal Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi, ktoré sa pod jeho vedením stalo jedným z najvýznamnejších vzdelávacích centier na Slovensku.
Autor vyše 50 kníh, ale aj rozhlasových pásiem a hier, scenárov k dokumentárnym filmom, fotograf, režisér, cestovateľ a druhý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa stal laureátom Krištáľového krídla v kategórii publicistika a literatúra. V kategórii inovácie a startupy ho získali Andrea Basilová a Martin Basila, manželia stojaci za firmou špecializujúcou sa na vývoj a poskytovanie inovatívnych riešení v oblasti inteligentnej správy odpadu.
V kategórii výtvarné umenie si cenu prevzal galerista Vincent Polakovič, riaditeľ a spoluiniciátor vzniku galérie Danubiana Meulensteen Art Museum, jedného z najprestížnejších múzeí moderného výtvarného umenia v strednej Európe. Profesor Daniel Pinďák sa stal laureátom Krištáľového krídla v kategórii medicína a veda. Onkochirurg, pôsobiaci ako prednosta Kliniky chirurgickej onkológie Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Národného onkologického ústavu (NOÚ), sa špecializuje aj na chirurgickú liečbu karcinómu pankreasu.
V kategórii hospodárstvo uspel bankový manažér Peter Krutil, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne (SLSP). Herecká legenda Emil Horváth, oceňovaný za divadelnú, filmovú i televíznu tvorbu a tiež pedagóg na VŠMU, získal Krištáľové krídlo v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie.
V kategórii populárna hudba ocenili jedného z najúspešnejších textárov na slovenskej hudobnej scéne Vlada Krausza, ktorého slová spievajú mnohí slovenskí interpreti, napríklad Adam Ďurica, Robo Grigorov, Ivan Tásler či Katarína Knechtová. V kategórii šport získala cenu paralympionička Veronika Vadovičová, ktorá v športovej streľbe reprezentovala Slovensko na siedmich paralympijských hrách, z ktorých si odniesla osem medailí.