23. máj. 2025 o 11:48
TASR, Koktejl

Ďalšie organizácie bojujú proti vyhláške k liekovej politike: Návrh povyšuje šetrenie nad životy ľudí!

placeholder
Ministerstvo zdravotníctva navrhuje od júna zmenu podmienok vstupu nových liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Návrh kritizuje opozícia i odborné a pacientske spoločnosti.

Domáce správy
23. máj. 2025 o 11:48
Ďalšie organizácie bojujú proti vyhláške k liekovej politike: Návrh povyšuje šetrenie nad životy ľudí!

Návrh kritizuje opozícia i odborné a pacientske spoločnosti.

Návrh novej vyhlášky k liekovej politike kladie dôraz výlučne na nákladovú efektívnosť, čím povyšuje šetrenie nad životy ľudí. Poukázala na to Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. Varuje, že ak vyhláška vstúpi do platnosti obmedzí dostupnosť inovatívnych liekov. AZZZ preto vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby návrh vyhlášky stiahol. TASR o tom informovala hovorkyňa asociácie Miriam Filová.

„Takýto prístup ide proti odporúčaniam odborných medzinárodných inštitúcií ako WHO, OECD, či ISPOR a je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, ktorá deklarovala, že pacient bude vždy na prvom mieste,“ skonštatovala asociácia. Podotkla, že ak návrh vstúpi do platnosti, pacienti sa v praxi nedostanú k novým liekom a zastaví sa aj financovanie výnimiek, a to aj pri závažných ochoreniach, ako sú onkologické či špecifické diagnózy.

„Pre štát by malo byť predsa prvoradé mať zdravú a liečenú populáciu, ktorá bude schopná pracovať, podieľať sa na tvorbe hodnôt a prispievať do verejných rozpočtov - práve to je základom udržateľnej konsolidácie verejných financií,“ ozrejmil viceprezident AZZZ SR a prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR Roman Karlubík.

AZZZ SR preto vyzýva ministra, aby návrh vyhlášky stiahol a odmietol ju ako celok. Zároveň Šaška vyzvala na otvorenie odbornej diskusie o udržateľnom, spravodlivom a predovšetkým na pacienta orientovanom systéme hodnotenia a úhrady liekov. „V opačnom prípade Slovensku hrozí, že sa definitívne prepadne na dno Európy v oblasti dostupnosti modernej liečby a inovatívnych liekov,“ upozornila asociácia.

Mnohí pacienti, predovšetkým tí, ktorí trpia závažnejšími a menej častými chorobami, prídu v súvislosti s novou vyhláškou k liekovej politike z dielne ministerstva zdravotníctva o veľa rokov života štandardizovanej kvality. Upozorňuje na to prezídium Slovenskej kardiologickej spoločnosti (SKS).

„Sme presvedčení, že ministerstvo má vo svojich rukách aj iné nástroje šetrenia na liekoch, ako je de facto stopka pre nové lieky. Ak chceme šetriť na liekoch, určite sa dá medzi kategorizovanými liekmi nájsť množstvo príkladov liekov s úhradou, ktoré nielen nespĺňajú predpísanú farmakoekonomiku, ale nemôžu ju vypočítať, lebo za ňou nestojí medicína dôkazov. Vo svetle všetkých týchto skutočností nás naozaj veľmi mrzí a poburuje návrh uvedenej vyhlášky o úprave úhradových mechanizmov,“ uviedlo prezídium SKS v stanovisku.

Poukázalo na to, že ide o životy a zdravie mnohých pacientov, a preto je nepochopiteľné, že návrh na zmeny v liekovej politike prechádza zrýchleným legislatívnym procesom bez riadneho pripomienkovacieho procesu a bez diskusie s odborníkmi.

Prezídium SKS pripomenulo, že Najvyšší kontrolný úrad SR aj iné subjekty okrem opatrení v liekovej politike navrhovali viaceré kroky vedúce k úsporám a zlepšeniu efektivity systému poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako zlepšenie transparentnosti financovania nemocníc, zavedenie systémových reforiem, zlepšenie prevencie a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje od júna zmenu podmienok vstupu nových liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia. Rezort poukázal na to, že pri súčasných pravidlách by financie na lieky v tomto roku nepostačovali. Návrh kritizuje opozícia i odborné a pacientske spoločnosti. Varujú, že zhorší alebo znemožní prístup slovenských pacientov k liekom. Minister deklaroval, že nik nejde šetriť na pacientoch a ku všetkým potrebným liekom sa dostanú.