12. jún. 2024 o 19:20
TASR, Koktejl

Vedci popísali nový druh ryby blízkej piraniam: Meno dostala po známej filmovej postave!

placeholder
Vedci oficiálne popísali nový druh rýb blízko príbuzný piraniam. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Neskrývali svoje nadšenie.

Zaujímavosti
12. jún. 2024 o 19:20
Vedci popísali nový druh ryby blízkej piraniam: Meno dostala po známej filmovej postave!

Neskrývali svoje nadšenie.

Vedci oficiálne popísali nový druh rýb blízko príbuzný piraniam, objavený v brazílskej Amazónii. Nový druh pomenovali po Sauronovi, zloduchovi z románu Pán prsteňov od britského autora J. R. R. Tolkiena. TASR informuje na základe v stredu zverejnenej správy servera Phys.org.

Štúdiu s popisom nového druhu v pondelok zverejnil vedecký žurnál Neotropical Ichthyology. Tím jej autorov viedol Rupert Collins, hlavný kurátor rybích zbierok britského Prírodopisného múzea (NHM) v Londýne, ktorý sa podieľal aj na popísaní nového druhu.

Latinský názov novoobjaveného druhu znie "Myloplus sauron". Dôvodom výberu tohto mena bola podoba ryby s plamenným Sauronovým okom – živočích má oválne telo, červené plutvy, oranžovú kresbu na tele a výrazný čierny pás tiahnuci sa po celom jej boku, pripomínajúci zvislú zreničku.

"Len čo moji kolegovia toto meno navrhli, vedeli sme, že sa dokonale hodí," uvádza Collins.

Myloplus sauron je jedným z dvojice novopomenovaných druhov popísaných vedcami v rámci snahy lepšie porozumieť amazonským piraniam a im príbuzným druhom, všeobecne označovaným ako pacu. Práve medzi pacu patrí aj druh Myloplus sauron.

Pirane a pacu sú si veľmi podobné, hlavným rozlišovacím znakom je ich papuľa a chrup – zuby piraní sú ostré ako žiletka a sú prispôsobené na príjem mäsitej potravy, zuby pacu sú širšie, pripomínajú ľudské zuby a sú prispôsobené na príjem rastlinnej potravy. Vzájomné rozoznávanie jednotlivých druhov piraní a pacu navyše komplikuje to, že vzhľad rýb sa počas života mení.

Druh Myloplus sauron je endemit žijúci výhradne v povodí rieky Xingu v Brazílii. Táto rieka s dĺžkou 1815 kilometrov je jedným z najväčších južných prítokov Amazonky a žije v nej viac než 600 druhov rýb vrátane 70 endemitov.

Myloplus sauron však nie je ani zďaleka jediným druhom či objektom pomenovaný vedcami čerpajúcimi inšpiráciu z diel J. R. R. Tolkiena. Podľa Saurona už pomenovali napr. druh dinosaura (Sauroniops pachytholus). Beorn, ktorý sa premieňal z muža na medveďa, inšpiroval názov druhu pomaliek (Beorn leggi) a človek floreský (homo floresiensis) si na základe svojho malého fyzického vzrastu vyslúžil prezývku "hobit".

Ďalšie príklady Tolkienom inšpirovaných pomenovaní možno okrem zoológie a archeológie nájsť aj v genetike, biochémii, astronómii, botanike, geológii, v hudobnom priemysle, ba dokonca aj medzi spoločnosťami pôsobiacimi v IT.