Neurológovia z Oregonu tvrdia, že klitoris je ešte citlivejší, než sa súdilo. Podľa starých učebníc anatómie mal mať okolo ôsmich tisíc nervových vlákien. Ale z najnovších tkanivových rozborov vyplýva, že ich je tam vyše desaťtisíc. Teda o pätinu viac, než sa súdilo. Ženská analógia penisu, ktorá má tiež extrémne citlivý žaluď a väčšinu toporivých telies zanorených okolo vagíny, má jediný účel – poskytovať potešenie.
Mužský penis síce tiež poskytuje sexuálnu slasť, ale slúži okrem toho aj na močenie a ejakuláciu pohlavných buniek do vagíny. Klitoris má jedinú funkciu. Pri dráždení prenášať vzruchy do centra slasti v mozgu.
„Je zarážajúce pomyslieť na to, že viac ako desaťtisíc nervových vlákien je sústredených v niečom takom malom, ako je klitoris,“ uviedol k výsledkom svojej štúdie doktor Blair Peters z Oregon Health & Science University.
V predchádzajúcich štúdiách sa analýzy tkaniva klitorisu vykonávali zo vzoriek odobratých z hospodárskych zvierat. A podľa nich klitoris obsahuje asi osemtisíc nervových vlákien. Ale neurológovia z Oregonu sa rozhodli zistiť, či to platí aj u ľudí. A u nich odhalili 10 281 nervových vlákien v dorzálnom nerve.
„Je to obzvlášť prekvapivé, keď porovnáte klitoris s inými, väčšími štruktúrami ľudského tela. Aj keď je ruka mnoho, mnohonásobne väčšia ako klitoris, stredný nerv obsahuje len asi osemnásťtisíc nervových vlákien, čo je na množstvo tkaniva dvakrát menej ako v oveľa menšom klitorise,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie doktor Peters.