12. feb. 2024 o 18:00
Dominika Vargová, Koktejl

4 telesné pachy, ktoré nikdy neignorujte: Ak ucítite na sebe toto, ide vám o zdravie!

placeholder
Tieto telesné pachy netreba ignorovať (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Ak si nie ste istí, vyhľadajte pomoc lekára.

Zaujímavosti
12. feb. 2024 o 18:00
4 telesné pachy, ktoré nikdy neignorujte: Ak ucítite na sebe toto, ide vám o zdravie!

Ak si nie ste istí, vyhľadajte pomoc lekára.

Je celkom bežné, že zapáchame po dlhom dni v práci, cvičení alebo ponáhľaní sa niekam. Podľa americkej lekárky by však mal byť dôvod na poplach, ak zacítime štyri konkrétne telesné pachy, píše The Sun. Doktorka Jennifer Caudle sa pokúsila vysvetliť, kedy nie je zápach len neoddeliteľnou súčasťou ľudského bytia.

„Existuje veľa úplne normálnych telesných pachov. Netvrdím, že všetky telesné pachy sú zlé,“ poznamenala. „Toto sú štyri, ktorým treba venovať pozornosť,“ dodala lekárka.

Neustály zápach z úst

Kto sa ráno nezobudí so zatuchnutým dychom? Ale ak sa vás zápach z úst drží aj po vyčistení zubov a pozorujete ho častejšie ako inokedy, doktorka Caudle odkazuje, že sa oplatí navštíviť lekára. „Zlý dych, ktorý jednoducho nemizne, by ste nemali ignorovať,“ povedala.

„Pýtame sa, či má niekto zlú ústnu hygienu, ale pravdou je, že zápach z úst, ktorý nemizne, môže byť v skutočnosti spôsobený inými vecami,“ dodala. Lekárka vymenovala niekoľko stavov, ktoré môžu spôsobovať zatuchnutú ústnu dutinu:

 • kyslý reflux,
 • chronické infekcie dutín,
 • suchosť v ústach a nedostatočná tvorba slín,
 • niektoré lieky.

Sliny pomáhajú kontrolovať hladinu baktérii v ústach a odplavujú kyseliny z okolia zubov a ďasien, takže sucho v ústach môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov v ústnej dutine. Zlý dych môže byť v niektorých prípadoch príznakom rakoviny úst.

Ak chcete skontrolovať zápach svojho dychu, môžete použiť zubnú niť smerom k zadnej časti ústnej dutiny a potom k nej pričuchnúť alebo si jemne poškriabať jazyk mäkkou zubnou kefkou a potom k nej pričuchnúť.

Vaginálny zápach

„Opäť je nereálne očakávať, že vaša vagína bude voňať ako záhon ruží. Ale rybí zápach unikajúci z vašich nohavičiek by mohol byť dôvodom na obavy,“ povedala doktorka. Vysvetlila, že by to mohlo byť znakom toho, že máte bakteriálnu vaginózu (BV), nerovnováhu baktérii, ktorú možno bude potrebné liečiť antibiotikami.

Doktorka Caudle vysvetlila, že okrem rybieho zápachu môže spôsobiť:

 • nezvyčajný vaginálny výtok, ktorý má silný rybí zápach, najmä po sexe,
 • zmenu farby a konzistencie výtoku, napríklad sivobiely, riedky a vodnatý.

Zapáchajúci moč

Váš moč nikdy nebude krásne voňať. Ale obzvlášť zapáchajúci moč môže byť príznakom infekcie močových ciest u mužov aj žien. „Ak váš moč zvláštne zapácha, nechajte si ho vyšetriť,“ odporúča doktorka. Infekciu močových ciest zvyčajne spôsobujú baktérie z výkalov, ktoré sa dostanú do močových ciest.

Medzi príznaky infekcie močových ciest patria:

 • bolesť alebo pocit pálenia pri močení,
 • potreba močiť častejšie ako zvyčajne a počas noci,
 • potreba močiť naliehavejšie ako zvyčajne,
 • moč, ktorý vyzerá byť zakalený,
 • krv v moči,
 • bolesť v podbrušku alebo bolesť v chrbte, tesne pod rebrami,
 • vysoká teplota alebo pocit horúčavy a triašky,
 • veľmi nízka teplota pod 36 stupňov celzia.

Ak máte tieto príznaky, mali by ste navštíviť lekára.

Zapáchajúca rana

„Ak máte kdekoľvek na tele ranu alebo reznú ranu, ktorá zvláštne zapácha, drenáž zvláštne zapácha, obávam sa, že môže byť infikovaná,“ uviedla na rovinu doktorka a odporučila návštevu lekára.