14. apr. 2024 o 12:53
TASR, Koktejl

Ostré varovanie iránskeho prezidenta: Toto neveští nič dobré

placeholder
Iránsky prezident varoval Izrael a jeho spojencov pred neuváženou reakciou. (ilustračné foto)
Zdroj: TASR/AP

Napätie sa stupňuje.

Zahraničné správy
14. apr. 2024 o 12:53
Ostré varovanie iránskeho prezidenta: Toto neveští nič dobré

Napätie sa stupňuje.

Iránsky prezident Ebráhím Raísí varoval v nedeľu Izrael a jeho spojencov pre akýmkoľvek neuváženým, respektíve bezohľadným konaním. Urobil tak po tom, ako Irán dronmi a raketami zaútočil na Izrael v odvete na útoky na iránsky konzulát v Damasku z 1. apríla. TASR informuje podľa agentúry AFP. "Ak sionistický režim (Izrael) alebo jeho podporovatelia preukážu bezohľadné správanie, dostanú rozhodnú a oveľa ráznejšiu odpoveď," uviedol Raísí.

Irán v noci na nedeľu zaútočil na Izrael viac než 300 bezpilotnými lietadlami a raketami, uviedla izraelská armáda. Izraelu a spojencom podarilo sa zostreliť až 99 percent z nich. Teherán uviedol, že išlo o odvetu za Izraelu pripisovaný nálet na iránske veľvyslanectvo v sýrskom Damasku aj iné "zločiny" vrátane vojny proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy.

Predstavitelia Európskej únie, Kanady, Nemecka a ďalších krajín nočný útok Iránu odsúdili. Rusko, Čína, Egypt a Saudská Arábia vyjadrili znepokojenie. Svetoví lídri zároveň vyzvali zúčastnené strany na zachovanie zdržanlivosti.

Severoatlantická aliancia v nedeľu taktiež odsúdila iránsky nočný útok na Izrael. Označila ho za "eskaláciu" napätia v regióne a všetky zúčastnené vyzvala na zdržanlivosť. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP. "Odsudzujeme nočnú eskaláciu zo strany Iránu, vyzývame na zdržanlivosť a pozorne sledujeme vývoj situácie. Je nevyhnutné, aby sa konflikt na Blízkom východe nevymkol spod kontroly," uviedla hovorkyňa NATO Farah Dakhlallahová.