Starnutie je jav, ktorý žiadny človek nedokáže ovplyvniť. Hoci sa vedci doteraz domnievali, že ide o postupný proces, pravda je celkom iná. Ako informoval portál LADBible, nová štúdia odhalila, že existujú dva presné veky, v ktorých sa starnutie oveľa zrýchlilo.
Nový výskum, ktorý vedci uverejnili 14. augusta 2024 vo vedeckom časopise Nature Aging, sledoval, ako presne funguje proces starnutia. Tím zaznamenával údaje 108 účastníkov vo veku od 25 do 75 rokov žijúcich v americkej Kalifornii, pričom ich sledoval v intervale od 2 až 7 rokov.
Vedci sa pozreli aj na zloženie molekúl v ich krvi, výkaloch a koži, ktoré získavali pomocou vatových tyčiniek. Dohromady sledovali približne 135-tisíc rôznych molekúl a mikróbov. Výsledky však ukázali čosi šokujúce. Odhalili, že väčšina z nich sa nemenila tak, ako sa očakávalo.
Zistilo sa pritom, že vek 44 a 60 rokov je najpravdepodobnejším obdobím, kedy sa začínajú diať zmeny súvisiace so starnutím. To zahŕňa aj hromadenie potenciálnych zdravotných problémov, ako sú kardiovaskulárne ochorenia či zhoršenie pohybového aparátu.
"Nestarneme postupne v priebehu času. Ukazuje sa, že štyridsiatnici a šesťdesiatnici pocítia radikálne zmeny. To platí bez ohľadu na to, na akú triedu molekúl sa pozeráte," uviedol profesor a Michael Snyder, genetik a hlavný autor štúdie.
Vedcov prekvapilo, že starnutie v 44-ke sa týkalo nielen žien, ale aj mužov. Pôvodne sa totiž predpokladalo, že zmeny molekúl spôsobujú perimenopauzálne príznaky. "To naznačuje, že zatiaľ čo menopauza môže prispieť k výkyvom pozorovaným u žien vo veku okolo 40 rokov, pravdepodobne existujú aj iné, významnejšie faktory, ktoré ovplyvňujú obe pohlavia," dodal Xiaotao Shen, bývalý postdoktorand na Stanfordskej lekárskej fakulte.