08. dec. 2023 o 19:00
izabela, Koktejl

Obávate sa cukrovky? Ochorenie prezradí týchto 5 málo známych príznakov

placeholder
Zápach z úst - jeden z málo známych príznakov cukrovky (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Odpozorujte si niektoré z týchto príznakov na sebe.

Zaujímavosti
08. dec. 2023 o 19:00
Obávate sa cukrovky? Ochorenie prezradí týchto 5 málo známych príznakov

Odpozorujte si niektoré z týchto príznakov na sebe.

Prvé príznaky cukrovky sú často ľahko identifikovateľné, ale existujú niektoré málo známe príznaky, ktoré ľudia môžu zachytiť pomocou vône, informuje portál Mirror. Tie bežné zahŕňajú pocit veľkého smädu, častejšie chodenie na toaletu a naberanie hmotnosti. Je nevyhnutné, aby ste registrovali aj nezvyčajnejšie príznaky, pretože včasná diagnóza znamená, že môžete znížiť komplikácie.

Jeden z málo známych príznakov sa nazýva periodontálne ochorenie, čo je najbežnejší zubný stav postihujúci ľudí žijúcich s cukrovkou. Podľa výskumu postihuje takmer 22 % pacientov s cukrovkou a niektorí pacienti ani nevedia, že ju majú.

Tento príznak môže byť ľahko identifikovateľný ako zápach z úst, ale je nevyhnutné, aby ste ho skontrolovali, pretože by to mohol byť základný problém spojený s cukrovkou. Podľa výskumu je paradentóza rizikovým faktorom vysokej hladiny cukru v krvi a môže viesť k chronickému zápalu, ktorý môže poškodiť kosti, ktoré podporujú vaše zuby, a spôsobiť ich uvoľnenie alebo vypadnutie. Nižšie sú uvedené niektoré z menej známych príznakov spojených s cukrovkou.

Paradentóza

Paradentóza je bežná a závažná forma ochorenia, pri ktorom sa vaše ďasná odťahujú od zubov. U ľudí s cukrovkou to môže postupovať rýchlejšie. Existuje však zvláštny zápach z úst, ktorý je podobný zhnitým jablkám alebo odlakovaču na nechty. Vyskytuje sa v dôsledku baktérií produkujúcich síru v ústach a môže byť skorým príznakom cukrovky.

Kožné zmeny

Ak si začínate všímať zmeny na koži, môže to byť často jeden z prvých príznakov cukrovky. Acanthosis nigricans je zamatová, tmavá a hrubá škvrna na koži, ktorá sa vyvíja v záhyboch kože, ako je zadná časť krku, lakte, chodidlá, slabiny, ruky, kolená a podpazušie.

Časté infekcie

Bakteriálne infekcie môžu byť výsledkom vysokej hladiny cukru v krvi, ktorá môže spôsobiť rast mikróbov a oslabenie imunitného systému. To môže viesť k častým plesňovým alebo bakteriálnym infekciám, ktoré môžu ovplyvniť vlasové folikuly a nechty. Niektorí ľudia majú vredy a hnisavé vyrážky pod viečkom oka, ktoré sú jedny z najčastejších bakteriálnych infekcií.

Strata zraku

Strata alebo zmena videnia môže byť spôsobená vysokou hladinou cukru v krvi, pretože nadmerný cukor poškodzuje malé krvné cievy v oku a ovplyvňuje vaše videnie. Skorým príznakom môže byť aj rozmazané videnie alebo problémy s čítaním alebo videním predmetov na diaľku.

Zmeny sluchu

Zmeny vo vašom sluchu môžu byť tiež spojené s vysokou hladinou cukru v krvi, ktorá môže poškodiť malé krvné cievy a nervy vnútorného ucha.