26. jan. 2023 o 14:30
mob, TASR, Koktejl

Veľká trauma z detstva! Exfutbalista Ján Ďurica: Zo dňa na deň sme boli bezdomovci

placeholder
Bývalý slovenský futbalista Ján Ďurica.
Zdroj: Instagram/jd4football

Bývalý slovenský futbalista vie, aké je to ocitnúť sa na dne.

Domáci šport
26. jan. 2023 o 14:30
Veľká trauma z detstva! Exfutbalista Ján Ďurica: Zo dňa na deň sme boli bezdomovci

Bývalý slovenský futbalista vie, aké je to ocitnúť sa na dne.

Obranca Ján Ďurica bol dlhé roky neodmysliteľnou súčasťou slovenskej futbalovej futbalovej reprezentácie. Rodák z Dunajskej Stredy odohral počas svojej kariéry stovky nezabudnuteľných zápasov na klubovej i reprezentačnej scéne. Zahral si Ligu majstrov či Európsku ligu UEFA, štartoval na MS 2010 v JAR i ME 2016 vo Francúzsku.

V podcaste Vykroč prezradil, čo bolo hlavnou motiváciou, aby vytrval pri futbale a nevykašľal sa naň. Za jeho bohatou kariérou je však trauma, ktorá otriasla jeho mladou psychikou.

„Z jednej strany je to smutné, ale z druhej mi to pomohlo v živote. Keď som mal asi 13-14 rokov, tak nás s určitých dôvodov vysťahovali. Prišiel exekútor a z jedného dňa na druhý sme zostali bezdomovci. Pamätám si tú chvíľu, keď som prišiel domov a videl som maminu ako plače. Vtedy som nechápal čo sa deje, pre moju mladú psychiku to bol šok. Celú noc sme vypratávali byt, naše veci sa nakladali do ávie, ktorá ich zobrala neviem kam,“ otvorene priznáva dnes už 41-ročný Ďurica.

Ráno ostala štvorčlenná rodina iba s niekoľkými taškami a prišlo ťažké rozhodnutie. Rodičov prichýlil mamin brat, Jánov brat išiel do Bardejova ku krstnej mame a babke a budúci futbalový reprezentant už mal v tom čase dohodu s Dunajskou Stredou, takže ostal na štadióne, kde dostal malú izbu.

„Zostalo mi pár vecí, čo som mal na seba. V tom čase sa to lámalo, či sa na futbal vykašlem, alebo nie. Vtedy sa vo mne zlomila obrovská vôľa a láska k tomu futbalu a povedal som si, že toto je jediná cesta, ktorou niečo dosiahnem, pretože v škole som veľmi nevynikal. Futbal zachránil nielen mňa, ale aj celú moju rodinu,“ povedal po rokoch niekdajší stopér.

Ďuricovi sa postupne začalo dariť a keď prišli prvé finančné odmeny dokázal sa o rodinu postarať. Najskôr bývali spolu v 1-izbovom prenajatom byte, kde spali všetci štyria na zemi a mali tam jediné veci, čo im ostali - práčku a televízor. „Niekedy som sa za to hanbil, ale tiež som sa vcítil do rodičov, že aké ťažké to muselo byť pre nich,“ dodal. Časom odmeny rástli a dokázal, aj s pomocou hypotéky, rodičom zabezpečiť 4-izbový byt, v ktorom doteraz žijú.

Neľahká životná situácia ho dokázala zoceliť natoľko, že aj keď sa neskôr postretli nepríjemné veci, tak sa spomenul ako začínal. „Vždy som si hovoril: ‚Jano, veď ty si bol nie že na dne, ale na tom dne bolo ešte aj bahno.‘ Keď som už toto vydržal, tak tam neviedla žiadna iná cesta iba hore,“ vysvetľuje rodák z Dunajskej Stredy.