23. máj. 2025 o 14:18
TASR, Koktejl

Netanjahu obvinil lídrov Západu z podnecovania antisemitizmu: Tvrdý odkaz izraelského premiéra

placeholder
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Zdroj: TASR/AP

Vyjadril sa tak po streľbe na izraelskom veľvyslanectve vo Washingtone.

Zahraničná politika
23. máj. 2025 o 14:18
Netanjahu obvinil lídrov Západu z podnecovania antisemitizmu: Tvrdý odkaz izraelského premiéra

Vyjadril sa tak po streľbe na izraelskom veľvyslanectve vo Washingtone.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a premiérov Británie a Kanady, Keira Starmera a Marka Carneyho, z podnecovania antisemitizmu. Vyjadril sa tak po streľbe na izraelskom veľvyslanectve vo Washingtone, ktorá si vyžiadala dve obete. TASR o tom informuje podľa staníc BBC a Sky News.

Netanjahu povedal, že lídri Francúzska, Británie a Kanady stoja „na zlej strane ľudskosti a histórie“ po tom, čo pohrozili konkrétnymi krokmi proti Izraelu za jeho vojenskú operáciu v Pásme Gazy. Premiér podľa Sky News spojil kritiku voči novej izraelskej operácii v Gaze so streľbou vo Washingtone, pri ktorej zomreli dvaja pracovníci izraelského veľvyslanectva. Podozrivý strelec počas zatýkania vykrikoval: „Slobodu Palestíne“.

Izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar označil streľbu sa „priamy výsledok antisemitského podnecovania“, ktoré je „absolútne toxické a používa sa po celom svete“ od útokov palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023.

Netanjahu ďalej vyhlásil, že tým, že Carney, Starmer a Macron pohrozili sankciami Izraelu a nie Hamasu, „fakticky povedali, že chcú, aby Hamas zostal pri moci“. Podľa slov izraelského premiéra niektorí spojenci Izraela chceli aby Izrael „ustúpil a akceptoval, že armáda masových vrahov Hamasu prežije“.

Kancelária britského premiéra podľa BBC dosiaľ nereagovala na Netanjahuovu kritiku. Starmer však vo štvrtok odsúdil útok na izraelské veľvyslanectvo. Na sieti X označil antisemitizmus za „zlo, ktoré musíme vyplieniť“. Zármutok v súvislosti so streľbou vyjadrili aj Carney a Macron, rovnako ako aj mnohí ďalší európski a svetoví lídri.

Británia, Francúzsko a Kanada v pondelok v spoločnom vyhlásení odsúdili novú izraelskú operáciu vo vojnou zničenom Pásme Gazy. Kritizovali Izrael aj za to, že od 2. marca blokuje prísun pomoci do enklávy a pohrozili mu opatreniami vrátane sankcií za jeho aktivity v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu.

Netanjahu tvrdí, že Hamas chce zničiť Izrael a vymazať zo sveta Židov. „Nikdy som nedokázal pochopiť, ako sa tejto jednoduchej pravde dokážu vyhýbať lídri Francúzska, Británie, Kanady a ďalších krajín,“ konštatoval izraelský premiér.

„Hovorím prezidentovi Macronovi, premiérovi Carneymu a premiérovi Starmerovi: ak vám ďakujú masoví vrahovia, sexuálni násilníci, vrahovia detí a únoscovia, ste na nesprávnej strane spravodlivosti,“ vyhlásil Netanjahu.

IZRAEL TVRDÍ, ŽE DO PÁSMA GAZY VSTÚPILO 107 KAMIÓNOV S HUMANITÁRNOU POMOCOU

Dovedna 107 kamiónov s humanitárnou pomocou vo štvrtok vstúpilo do Pásma Gazy, oznámil v piatok izraelský Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na palestínskych územiach (COGAT), ktorý dohliada na civilné záležitosti na palestínskych územiach. Vozidlá patriace OSN a iným humanitárnym skupinám po 11 týždňoch izraelského blokovania prísunu pomoci priviezli do vojnou zničenej palestínskej enklávy múku, potraviny, zdravotnícke potreby a lieky. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters, stanice BBC a spravodajského portálu The Times of Israel (TOI).

 

Izraelské orgány skontrolovali náklad pred vstupom áut do Pásma Gazy cez hraničný priechod Kerem Šalom. COGAT uviedol, že pomoc je poskytovaná „na základe odporúčania profesionálnych predstaviteľov armády a v súlade s pokynmi politického vedenia“. „Budeme naďalej zabezpečovať humanitárnu pomoc pre Gazu a zároveň vynakladať maximálne úsilie, aby sa táto pomoc nedostala do rúk Hamasu,“ uviedla agentúra, informuje stanica BBC. Stanica Sky News podotkla, že nie je jasné, koľko z týchto vozidiel sa už dostalo k Palestínčanom.

 

Po tom, čo Izrael v pondelok po takmer troch mesiacoch povolil prísun pomoci do Pásma Gazy, hlásila OSN značné zdržania dodávok. Tieto zdržania podľa OSN spôsobili nové „dlhé a zložité“ bezpečnostné protokoly, ktoré zaviedol Izrael na palestínskej strane hranice medzi Izraelom a Pásmom Gazy. Humanitárne organizácie podľa BBC varujú, že 2,1 milióna obyvateľov Pásma Gazy je pravdepodobne vystavených „vysokej úrovni akútnej potravinovej neistoty“, keďže základné potraviny sa míňajú a ceny prudko stúpajú. OSN a jej partneri majú pripravených viac než 140 000 ton potravín, čo stačí na dva mesiace výživy pre všetkých v enkláve, a sú pripravení dodať ich vo veľkom rozsahu.

 

Podľa izraelskej armády v pondelok vstúpilo do Pásma Gazy päť a v utorok 93 kamiónov s humanitárnou pomocou. Podľa agentúry Reuters, ktorá informovala s odvolaním sa na humanitárnych pracovníkov a miestnych pekárov, sa však zásoby v Pásme Gazy nedostali do tamojších vývarovní, pekární, trhov a nemocníc. V stredu sa podľa COAGAT do Pásma Gazy dostalo 100 kamiónov s humanitárnou pomocou. Izrael začal s blokovaním prísunu pomoci 2. marca. Tvrdil, že palestínske militantné hnutie Hamas konfiškuje zásoby humanitárnej pomoci určené pre civilistov, čo však militanti jasne popreli.