Po dňoch mimoriadnych horúčav sa už čoskoro môžu objaviť prvé búrky z tepla. Ich prvá vlna sa očakáva počas zajtrajška, a ďalšia, už citeľne výraznejšia, by mala doraziť v pondelok. V najbližších dňoch budú teploty na našom území ešte stúpať a nie je vylúčené, že sa priblížia až k hranici +40 °C, informuje iMeteo.
Dnešok by mal byť ešte pokojný, no zároveň veľmi horúci. Zajtrajšie teploty sa môžu priblížiť k slovenskému teplotnému rekordu +40,3 °C nameranému 20. júla 2007 v Hurbanove. Od zajtra budú horúčavy postupne vrcholiť a popoludní sa už môžu začať tvoriť prvé búrky z tepla, najmä v horských oblastiach. S každým ďalším dňom by ich pritom malo pribúdať.
Silné búrky sa nateraz sústreďujú najmä nad západnou Európou - zasiahli Veľkú Britániu a počas uplynulej noci sa búrková aktivita začala prejavovať aj vo Francúzsku. Dnes sa má presunúť do západného Nemecka.
V priebehu zajtrajšieho dňa sa však prvé búrky začnú objavovať už aj na Slovensku. Kým v nížinách bude pokračovať mimoriadne horúce počasie, v horských oblastiach, najmä na strednom Slovensku, začne počas popoludnia pribúdať kopovitá oblačnosť, z ktorej sa môžu vytvárať prehánky a búrky. Pôjde prevažne o stacionárne búrky, ktoré sa budú presúvať len veľmi pomaly, a preto pri nich môžu hroziť najmä prívalové zrážky.
V pondelok sa už k nášmu územiu priblíži studený front, čo prinesie vyššiu pravdepodobnosť búrok. Najskôr sa začnú opäť vytvárať v horských oblastiach, no popoludní sa môžu objaviť aj na západe a severozápade Slovenska. Najvýraznejšia búrková aktivita je zatiaľ predpokladaná v stredu, keď by mal cez Slovensko postupovať studený front. Ten ukončí vlnu horúceho počasia a zároveň prinesie aj intenzívnejšie búrky.
