11. júl. 2024 o 12:00
krsk, Koktejl

Hrôza na pláži pri známom chorvátskom letovisku, domáci varujú: Pozor, kam si ľahnete!

placeholder
Zadar je obľúbeným chorvátskym letoviskom (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Obyvatelia varujú domácich aj turistov pred nebezpečenstvom.

Cestovanie
11. júl. 2024 o 12:00
Hrôza na pláži pri známom chorvátskom letovisku, domáci varujú: Pozor, kam si ľahnete!

Obyvatelia varujú domácich aj turistov pred nebezpečenstvom.

Obyvateľov z okolia chorvátskeho Zadaru v týchto dňoch šokoval nález odhodenej injekčnej ihly na pláži Lipauska v dedinke Bibinje, informuje portál Zadarski List. Žena, ktorá sa zdržiavala na tejto pláži, na to upozornila verejnosť prostredníctvom známej skupiny na Facebooku.

"Chcela by som vás upozorniť, že keď pôjdete na pláž, poobzerajte sa skôr, ako si ľahnete na zem. Na pláži Lipauska sme pred niekoľkými dňami zbadali nad hlavami injekčnú ihlu, hneď vedľa cigaretových ohorkov a iných drobností. Takmer sme sa na túto ihlu napichli, ani sme ju medzi kameňmi nevideli," uviedla s tým, že sa tam so známymi kúpu už roky a ešte sa im niečo také nestalo.

"Túto ihlu sme zapichli do cigaretového ohorku a dali ho do fľaše od koňaku, ktorú sme tam tiež našli a hodili sme ju do koša," opísala spôsob, akým sa snažili zabezpečiť, aby na odhodenú ihlu nestúpili iní ľudia.

Nález na pláži vyvolal v diskusii v skupine na Facebooku pobúrenie a znepokojenie. Jedna z účastníčok napísala, že odhodenú ihlu našla na plážach už viackrát.

"Na plážach som našla aj odhodené sklo, ihly a veľa ďalších vecí. Je naozaj hrozné, že napriek toľkým odpadkovým košom na plážach niekto odhodí ihlu," konštatuje ďalšia žena. Iná účastníčka diskusie prezrádza, že ani ostatné pláže v Bibinje nie sú lepšie, pokiaľ ide o odhodené ihly a iný odpad.

Tome Šimunić, riaditeľ mestskej spoločnosti Bibinjac do.o., ktorá sa okrem iného stará aj o čistotu pláží, v súvislosti s nálezom injekčnej ihly uviedol, že správu o náleze tejto injekcie s ihlou na pláži Lipauska videl na sociálnej sieti.

"Naša spoločnosť o tom nedostala oficiálne oznámenie. Prvou a hlavnou úlohou zamestnancov spoločnosti Bibinjec je každé ráno navštíviť všetky pláže, a to nie je malá úloha, keďže v našej oblasti máme sedem kilometrov pobrežia. Všetky tieto pláže treba navštíviť, vyčistiť, pohrabať, pozametať," zdôraznil.

"To všetko sa deje každý deň. Pláže čistíme sedem dní v týždni, oddych nie je ani cez víkendy, keďže ľudia sa kúpu aj v sobotu a v nedeľu, takže aj komunálni pracovníci musia na plážach odviesť svoj diel práce," vysvetľuje Šimunić a dodáva, že je ťažké každý deň skontrolovať každý kút pláží.

Pracovníci komunálnych služieb nachádzajú aj odhodené ihly, ktoré používajú ľudia trpiaci cukrovkou. Návštevníci sa stali neopatrnými a všetko vyhadzujú do životného prostredia. "Pred niekoľkými rokmi sme museli zaviesť druhú zmenu čistenia pláží, aby sme ich udržali čisté," dodal na záver Šimunić.