09. apr. 2024 o 04:30
mob, Koktejl

Počasie vo vesmíre môže uvrhnúť svet o celé storočia dozadu: Čo spôsobia búrky v kozme?

placeholder
Vesmírne počasie ovplyvňuje aj dianie na Zemi. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Počasie vo vesmíre má dopad aj na život na Zemi.

Zaujímavosti
09. apr. 2024 o 04:30
Počasie vo vesmíre môže uvrhnúť svet o celé storočia dozadu: Čo spôsobia búrky v kozme?

Počasie vo vesmíre má dopad aj na život na Zemi.

Vedeli ste, že vo vesmíre sa neustále vyskytujú búrky? Nie dážď alebo sneh, ale ide o vietor a magnetické vlny, ktoré sa pohybujú vesmírom, uvádza Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA).

Niekedy sa vplyv týchto búrok môže dostať až na Zem alebo do horných vrstiev zemskej atmosféry a ovplyvniť rôzne technologické systémy vrátane satelitného určovania polohy a navigácie, vysokofrekvenčnej rádiovej komunikácie a elektrickej rozvodnej siete.

Namiesto bežne známeho počasia v našej atmosfére (ako je dážď, sneh či vietor) môže mať vesmírne počasie podobu rádiových výpadkov, búrok spôsobených slnečným žiarením a geomagnetických búrok spôsobených poruchami zo Slnka.

Ako počasie vo vesmíre ovplyvňuje Zem?

Magnetické pole Zeme nás pomáha chrániť pred účinkami niektorých slnečných búrok, ale ako môže vesmírne počasie ovplyvniť Zem? Silné slnečné búrky môžu spôsobiť výkyvy elektrických prúdov vo vesmíre, ktoré priamo ovplyvňujú elektrickú sieť na Zemi a dodávajú energiu elektrónom a protónom zachyteným v premenlivom magnetickom poli našej planéty.

Tieto poruchy môžu spôsobiť problémy s rádiovou komunikáciou, globálnymi navigačnými satelitnými systémami (ako je globálny polohový systém alebo GPS), elektrickými sieťami a satelitmi.

Predstavte si všetky veci, ktoré sú závislé od satelitov: mobilné telefóny, predpovede počasia, televízia, pátracie a záchranné služby, navigácia, cestovanie do vesmíru, vojenský dohľad, či transakcie s kreditnými kartami a bankomatmi. Keďže sme čoraz závislejší od technológií, potreba monitorovania a predpovedania počasia vo vesmíre je stále dôležitejšia.

NEBESKÉ DIVADLO

Hovorí sa, že každý búrkový mrak má aj svoju svetlú stránku. V prípade vesmírneho počasia je ním polárna žiara. Keď sú elektróny a protóny v okolí Zeme nabité slnečnými poruchami, môžu nasledovať magnetické pole Zeme smerom k severnému a južnému magnetickému pólu, kde sa zrazia s atmosférickými molekulami, čím ich nabijú energiou a spôsobia ich žiarenie. Vzniknuté farby závisia od druhov blízkych atmosférických plynov a najčastejšie majú žltozelenú farbu.