27.03.2023 19:08
TASR, Koktejl

Vlna zákazov obľúbenej aplikácie pokračuje: Švédska armáda zakázala TikTok na služobných zariadeniach

placeholder
Švédske ozbrojené sily zakázali TikTok na služobných zariadeniach
Zdroj: iStock

Švédske ozbrojené sily zakázali používanie TikToku na služobných zariadeniach.

Zahraničné správy
27.03.2023 19:08
Vlna zákazov obľúbenej aplikácie pokračuje: Švédska armáda zakázala TikTok na služobných zariadeniach

Švédske ozbrojené sily zakázali používanie TikToku na služobných zariadeniach.

Švédska armáda v pondelok oznámila, že svojim príslušníkom zakázala používať na služobných zariadeniach čínsku aplikáciu TikTok. K takýmto obmedzeniam pristúpili už mnohé úrady západných krajín, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Ozbrojené sily uviedli, že rozhodnutie je založené na správach z otvorených zdrojov. Ide o narábanie s informáciami o používateľoch v tejto aplikácii a tiež o správanie jej vlastníka, spoločnosť ByteDance. "Používanie mobilných telefónov a tabletov môže byť samo o sebe bezpečnostným rizikom, preto nechceme, aby sa TikTok nachádzal na našich pracovných zariadeniach," uviedla hovorkyňa ozbrojených síl.

Nórsky parlament zakázal minulý týždeň používanie TikToku na zariadeniach s prístupom do jeho systému. Francúzsko zase uplynulý piatok zakázalo zamestnancom verejného sektora sťahovať si do služobných telefónov aplikácie patriace do kategórie zábava, a to vrátane TikTok-u.

Populárnu aplikáciu TikTok na vytváranie a zdieľanie krátkych videí vyvinula čínska spoločnosť ByteDance. V posledných rokoch sa dostala v západných krajinách pod prísny dohľad pre obavy, že by mohla čínskej vláde poskytovať prístup k citlivým údajom používateľov z celého sveta. TikTok preto zakázali používať na služobných zariadeniach Európska Komisia, vlády v Holandsku, Británii, Spojených štátoch, Kanade či Novom Zélande.

Spoločnosť ByteDance priznala, že jej zamestnanci mali prístup k údajom o účtoch z USA. Zároveň však popiera, že by nejaké údaje odovzdala čínskym úradom. Peking taktiež popiera, že by od čínskych spoločností pôsobiacich v zahraničí takéto informácie žiadal.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.