Vedci z Univerzity vo Fu-tane v Číne analyzovali vzorky krvi 1076 matiek a ich nenarodeného dieťaťa. A zistili, že večné chemikálie známe ako PFAS prítomné v krvnom riečisku tehotnej ženy sa neustále dostávajú do placenty, pupočnej šnúry a materského mlieka a kontaminujú tak plod počas tehotenstva a aj po ňom. Expozícia prenatálneho PFAS súvisí s vyššou náchylnosťou k infekčným chorobám, autizmu a poruchám pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
Rozpad perfluórovaných a polyfluorovaných uhľovodíkov (PFAS) trvá tisíce rokov, v tele matky a dieťaťa sa fixujú na bielkoviny. Bielkovinami sa prenášajú z krvného riečišťa matky cez placentu do krvného riečišťa plodu. PFAS sa ukladajú v telesnom tuku, odkiaľ sa môžu uvoľňovať do materského mlieka a prenášať sa tak na novorodenca.
Tím z Číny tiež uviedol, že v pupočníkovom sére bolo viac ako päťdesiat percent z piatich druhov PFAS, ktoré pochádzali z placenty a krvného riečišťa maternice. PFAS pôsobí zhubne na hormonálny aj imunitný systém človeka a zvyšujú riziko rozvoja niektorých typov rakoviny. Tieto chemické látky sa používajú všade tam, kde je potrebné dosiahnuť nepriľnavý či nepremokavý povrch. Sú tak na riade, oblečení a športovom vybavení.