20. máj. 2024 o 18:20
TASR, Koktejl

Škandál vo Veľkej Británii: Pravda o transfúzii krvi vyšla po rokoch na povrch!

placeholder
Infikovanú krv a krvné deriváty dostávali pacienti napríklad po úrazoch či pri operáciách (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Vyšetrovanie odhalilo šokujúce zistenie.

Zdravie
20. máj. 2024 o 18:20
Škandál vo Veľkej Británii: Pravda o transfúzii krvi vyšla po rokoch na povrch!

Vyšetrovanie odhalilo šokujúce zistenie.

Viac než 30.000 ľudí sa od 70. do 90. rokov nakazilo vírusmi ako HIV a hepatitída po transfúzii krvi v Spojenom kráľovstve. Uvádza to správa zverejnená v pondelok, podľa ktorej sa veľkej časti prípadov nákazy dalo predísť. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Infikovanú krv a krvné deriváty dostávali pacienti napríklad po úrazoch či pri operáciách, bola však podaná napríklad aj pacientom s hemofíliou. Po takomto nakazení zomrelo viac než 3000 infikovaných, ďalší majú trvalé následky. Uvádza sa to viac viac ako 2500-stranovej štúdii, ktorú vypracoval sudca Brian Langstaff.

Vyšetrovanie spustila v roku 2017 vtedajšia premiérka Theresa Mayová. Jedno z najrozsiahlejších vyšetrovaní v histórii krajiny okrem iného odhalilo aj zámernú snahu o ututlanie škandálu a tiež dôkazy o ničení dokumentácie vládnymi predstaviteľmi v roku 1993.

"Pri pohľade na odpoveď NHS (Národnej zdravotnej služby) a vlády ako celku znie odpoveď na otázku, či došlo k pokusu o ututlanie, kladne – áno, došlo," uvádza správa. "Nie v tom zmysle, že by hŕstka ľudí vyvíjala zámerné úsilie s cieľom zavádzať, ale v jemnejšom a všadeprítomnom zmysle s výrazne desivejšími následkami," dodáva správa.

Britský premiér Rishi Sunak bude mať v pondelok prejav na pôde parlamentu. Očakáva sa, že v ňom vyjadrí ľútosť nad výsledkami štúdie. V utorok vláda plánuje zverejniť kompenzačný balíček pre obete a ich rodiny v hodnote niekoľkých miliárd libier.