Českí odborníci sa obávajú najhoršej chrípkovej epidémie posledných rokov. Dôvodom je to, že kvôli protiepidemiologickým opatreniam z posledných rokov majú obyvatelia menej protilátok proti respiračným ochoreniam. "Tento rok bude od roku 2020 najnižšia ochota obyvateľov dodržiavať preventívne opatrenia proti respiračným nákazám a navyše za posledné dva roky nebola populácia s vírusom chrípky významnejšie konfrontovaná, preto chýbajú väčšine protilátky," uviedol pre portál CNN Prima NEWS český epidemiológ Rastislav Maďar.
Riziká prekonania choroby sú tak vyššie ako predtým. "Osobne sa obávam, že súčasná alebo tesne na seba nadväzujúca chrípková infekcia s covidom môžu spôsobiť ťažší priebeh choroby aj u nerizikových jedincov. Situáciu v zimnom období to môže významne skomplikovať," pokračuje Maďar.
S príchodom jesene a návratom detí do školy sa vždy objavuje nachladnutie, chrípky či virózy, zdôrazňuje Česká lekárnická komora. Chrípke praje aj nástup zimy. Inak to nie je ani na Slovensku.
"Príležitostne sa chrípkové vírusy budú objavovať v populácii už pred Vianocami, hlavný nápor však obvykle nastáva až po nich. Podiel chrípkových nákaz na celkovom počte infekcií dýchacích ciest sa zvýši po Novom roku, chrípková epidémia väčšinou vrcholí v januári alebo vo februári," priblížil Maďar.
Príznaky chrípky
Chrípku si často zamieňame s nachladnutím. To, že sa jedná o chrípku, človek spozná až po nástupe horúčky či zimnice. "Chrípkou sa rozhodne nerozumie obyčajná nádcha a kašeľ, čo potvrdí každý, kto ju zažil. Jedná sa o akútne a vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje celé telo. Ochorenie sprevádza dlhodobá a často neustupujúca horúčka, bolesť svalov alebo kĺbov. V dôsledku týchto príznakov má chorý pocit, že sa ani nezdvihne z postele," vysvetľuje prezident Českej lekárnickej komory Aleš Krebs.
Ide o podobné príznaky ako pri covide. "Pre covid je typická strata čuchu a chuti, inak sa jedná o klasické príznaky, ktoré sa príliš nelíšia od iných," uviedol vo vysielaní CNN Prima NEWS český exminister zdravotníctva Roman Prymula.
Ako bojovať s chrípkou?
„Je dôležité myslieť na pestrú stravu s dostatočným prísunom vitamínov. Ďalej nezanedbávať hygienu rúk, prispôsobiť oblečenie podmienkam v byte alebo vonku, aby sme predišli nachladnutiu, a dodržiavať rozumné správanie sa v kolektíve. Proti šíreniu chrípky pomôže aj to, že ľudia zostanú doma, pokiaľ sa necítia dobre, a neposielajú do školy a škôlky deti, ktoré sú choré,“ odporúča Martin Kopecký z českej lekárnickej komory. Podľa Prymulu je prechodenie chrípky ten najväčší problém. Chodíme do práce aj chorí. Ako aj pri covide, považujú odborníci za najväčšiu prevenciu očkovanie.
Nosenie respirátora či rúška
Šírenie respiračných ochorení ako chrípka či COVID-19 možno obmedziť nosením respirátora či rúška. Upozornili na to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Nosenie respirátora odporúčajú v preplnených priestoroch, v priestoroch so zvýšeným pohybom ľudí, v hromadnej doprave či na hromadných podujatiach. "Odporúčame si ho nasadiť aj v situácii, keď má osoba vo vašej blízkosti príznaky respiračného ochorenia, alebo ak neviete vyhodnotiť jej zdravotný stav," doplnili.
Respirátor je podľa nich vhodný aj v prípade, ak sú ľudia obklopení cudzími osobami a nedokážu si od nich udržať bezpečný odstup, respektíve ak sú v interiéri. Odborníci pripomenuli, že nosenie respirátora FFP2 je v dôsledku pretrvávajúcej pandémie COVID-19 naďalej povinné pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára a zákazníkov lekární.
Zdôraznili, že COVID-19 či chrípka nie sú banálne ochorenia. Obe môžu mať podľa nich ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť. "Môžu viesť napríklad k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania či zápalovým ochoreniam srdca," dodali.