22. máj. 2024 o 11:14
TASR, Koktejl

Rusi chcú revíziu hraníc v oblasti Baltu: Rázna reakcia Litvy a Fínska!

placeholder
Rusi chcú revíziu hraníc v oblasti Baltu. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Fínska ministerka zahraničných vecí zdôraznila, že Moskva musí dodržiavať dohovor o morskom práve.

Zahraničná politika
22. máj. 2024 o 11:14
Rusi chcú revíziu hraníc v oblasti Baltu: Rázna reakcia Litvy a Fínska!

Fínska ministerka zahraničných vecí zdôraznila, že Moskva musí dodržiavať dohovor o morskom práve.

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hraníc svojich teritoriálnych vôd v Baltskom mori za eskaláciu proti Severoatlantickej aliancii (NATO) a Európskej únii.

V statuse na sieti X citovanom agentúrou Reuters Landsbergis označil avizované návrhy za ďalšiu ruskú hybridnú operáciu, ktorej cieľom je šíriť strach, neistotu a pochybnosti o zámeroch Ruska v Baltskom mori. Dodal, že ide o zjavnú eskaláciu proti NATO a EÚ, ktorá musí vyvolať náležitú reakciu.

Landsbergis reagoval na návrh ruského ministerstva obrany na revíziu hraníc ruských teritoriálnych vôd v Baltskom mori, ktorý podľa stredajšej správy agentúry Interfax na svojom webe zverejnila ruská vláda. Podľa agentúry Reuters Rusko navrhlo úpravu hranice okolo ruských ostrovov vo východnej časti Fínskeho zálivu a v Kaliningradskej oblasti.

Fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová v reakcii na snahy Ruska zmeniť námorné hranice v Baltskom mori zdôraznila, že Moskva musí dodržiavať dohovor o morskom práve.

Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) v stredu s odvolaním sa na návrh uznesenia ruskej vlády informovala, že podľa dokumentu, ktorý pripravilo ministerstvo obrany, má Rusko v úmysle vyhlásiť časť vodnej plochy na východe Fínskeho zálivu, ako aj pri mestách Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradskej oblasti, za svoje vnútorné morské vody.

Na tento účel sa budú merať geografické súradnice bodov, ktoré určujú polohu základných línií a od nich sa bude merať šírka teritoriálneho mora Ruskej federácie, ako aj priľahlá zóna pri pobreží a ostrovoch.

Na hraniciach s Fínskom má ruská vláda v úmysle upraviť súradnice v oblasti niekoľkých ostrovov a v blízkosti mysu rieky Narva. Na hranici s Litvou sa mala preskúmať oblasť Kurskej kosy, oblasti Mysu Taran, mysu južne od Mysu Taran, ako aj Baltskej kosy.