Naučiť sa rozpoznať základné príznaky takýchto osôb však môže každý. Existuje jedenásť spôsobov správania sa, ktoré prezradia každého narcisa. Narcistické sklony - teda tendencia obdivovať sa a považovať sa za výnimočného jedinca, ktorý túži po moci a osobnom zisku - sú v určitej miere prítomné u každého.
U patologických narcisov však tieto presvedčenia degenerujú a správajú sa antisociálne, udržiavajú nezdravé vzťahy a poškodzujú duševné zdravie iných. Psychológ Scott Taylor zo Sydney sa školil u šéfa FBI a hlavného vyšetrovateľa v Guantáname v reči tela a zisťovaní osobnosti prostredníctvom rôznych nepriamych prejavov. Potom vypracoval zoznam jedenástich prejavov správania sa, ktoré má každý kompulzívny narcis.
„Narcisti sú egocentrickí, bez empatie, zaujímajú sa len o seba a ostatní ľudia sú pre nich len nástrojom na dosiahnutie svojich výsledkov. Vzťahy sú v mnohých prvkoch ako bankové účty. Vkladáme veľa peňazí a výbery, ktoré robíme, určujú, či je zostatok na účte v poriadku, alebo je prečerpaný. V prípade narcisa je to čisto transakčné v jeho prospech. Jediné, čo ich zaujíma, sú výbery,“ povedal Taylor pre denník The Mail.
Narcisti sú často veľmi charizmatickí, často tiež lovia komplimenty, aby uspokojili svoju potrebu obdivu, a často prejavujú žiarlivosť voči iným. „Ak začnú sledovať vaše pohyby, izolovať vás, spochybňovať váš úsudok, popierať veci, ktoré sú zrejmé, ak sa snažia minimalizovať vaše potreby a názory, to sú jedny z najsilnejších, na ktoré si treba dať pozor,“ varuje Scott.
Narcistické osoby prejavujú závisť a veľmi často dávajú falošné sľuby, t. j. niečo, čo nedodržia alebo nemôžu dodržať. „Mali by ste sa zamerať na okamžité činy, kroky a skutky, nie na sľuby, pretože narcisti sú skvelí v prázdnych sľuboch, plnia nimi svet, ale nesplnia ani jeden z nich,“ varuje Scott.
„Všetci máme určitú túžbu po uznaní a obdive, ale nezakladáme ju na čistom presvedčení o nadradenosti a o tom, že sme nad ostatnými. Niekedy chceme veci pre svoj vlastný výsledok, chceme nejaký obdiv a chceme a snívame o moci a úspechu. Rozdiel medzi zdravým jedincom a narcistom však spočíva v tom, že pre narcistov je to jediná životná motivácia. Nie je podložená žiadnou empatiou, takže ľudia sa vo vzťahoch stávajú nástrojmi a transakčnými jednotkami,“ vysvetľuje Dr. Scott.
PRI KAŽDOM VZŤAHU TREBA MYSLIEŤ NA TÝCHTO 11 SPÔSOBOV SPRÁVANIA SA
1. Sústredenie sa na seba
2. Veľa prázdnych sľubov (žiadne činy a hmatateľné výsledky)
3. Prejavy žiarlivosti voči ostatným
4. Spochybňovanie príčetnosti druhého, psychologická manipulácia
5. Prehnaný pocit vlastnej dôležitosti
6. Úplná absencia empatie
7. Posadnutosť mocou a úspechom
8. Charizma
9. Zámerné nafukovanie komplimentov
10. Sledovanie každého kroku druhého, snaha izolovať partnera od ostatných
11. Posmievanie sa a spochybňovanie potrieb a názorov druhého