28. mar. 2024 o 07:30
žani, TASR, Koktejl

Čo so sebou spravila Máziková? Zmenená speváčka, na FOTO sa pozriete dvakrát!

placeholder
Speváčka Eva Máziková
Zdroj: Instagram/evamazikovaofficial

Hneď to udrie od očí.

Domáce promi
28. mar. 2024 o 07:30
Čo so sebou spravila Máziková? Zmenená speváčka, na FOTO sa pozriete dvakrát!

Hneď to udrie od očí.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre uviedlo pred takmer rokom hudobnú inscenáciu Zlatá lýra. Ako pripomínajú tvorcovia, okrem víťazných hitov slávneho festivalu ponúkne divákom osudy ich interpretov a obraz doby, v ktorej žili. Čas na cestu do Nitry si konečne našla aj Eva Máziková, ktorá bola z predstavenia nadšená.

"Stretla som sa so svojím "ja" z roku 1972. Vtedy som vyhrala Bratislavskú lýru a spievala som pesničku Krédo. A moju postavu spolu aj s pesničkou teraz stvárňuje skvelá Evka Pavlíková," podelila sa vždy dobre naladená speváčka. To, že merala dlhú cestu vôbec neľutuje. "Oplatilo sa! Skvelé predstavenie plné pesničiek a úžasných hereckých výkonov. Historické momenty a výborné pesničky, vďaka ktorým som sa vrátila späť v čase. Ak ste toto predstavenie ešte nevideli, rozhodne sa choďte pozrieť do Nitry. Veľmi sa mi to páčilo!" ospevovala inscenáciu.

Rovnako nadšená bola aj so stretnutia s herečkou Evou Pavlíkovou." S touto ženou si máme vždy čo povedať. A pochopiteľne aj s Jarkom Dóczym, ktorý celému divadlu šéfuje a veľmi dobre," pochválila ho verejne. Máziková si s nimi spravila aj fotky, na ktorých neprehliadnete jej zmenený účes. Pod príspevkom sa objavil aj pochvalný komentár, ako úžasne vyzerá. Pozrite si fotky v galérii a posúďte sami.

Zlatá lýra

Tvorbe samotnej inscenácie predchádzalo náročné štúdium dobových dokumentov, novinových článkov i archívov ŠtB. "Hudobná inscenácia Zlatá lýra v réžii Mariána Amslera poodhalí zákulisie a predstaví festival Bratislavská lýra ako fenomén doby, bez nostalgie, bez idealizácie, ale s nadhľadom, humorom a s pomenovaním defektov bývalého režimu, ktorý toto mimoriadne sledované podujatie prezentoval ako výkladnú skriňu kultúry socialistického Československa," uviedla dramaturgička Slavka Civáňová.

Podľa režiséra Amslera bolo prepojenie hudby a činohry pre tvorcov i účinkujúcich hercov veľkou výzvou. "Tie piesne vznikali v nejakej dobe, každá má svoj príbeh a pozadie, ktoré ľudia často nepoznajú. Naša inscenácia je teda poctou aj autorom, textárom, básnikom... Príprave sme venovali veľmi veľa času, študovali sme spisy ŠtB, rozhovory s umelcami, v dobovej tlači sme sledovali, čo sa odohrávalo v spoločnosti a ako sa to odrazilo na Zlatej lýre," povedal režisér.

Tvorcom sa podarilo zhromaždiť veľa informácií a inšpirácií, ktoré v hre využili. Podľa Amslera tak každá situácia v inscenácii vychádza z nejakého konkrétneho zážitku či reálnej udalosti.

"My sa to všetko snažíme podávať divadelnou formou, v skratke, možno trošku v groteske, s divadelným nadhľadom, aby to nebol iba koncert. Verím, že diváci ocenia, že sa dozvedia viac aj o autoroch, interpretoch a pozadí vzniku piesní. Ja sa snažím mojím divadlom hľadať nové formy a spôsoby, ako všetko vyrozprávať tak, aby to bolo svieže a oslovilo to aj mladšiu generáciu. Aby to bola trošku aj komédia, ale aby ten úsmev občas aj zamrzol a diváci si z našej inscenácie vzali aj niečo na premýšľanie," dodal Amsler.