02. sep. 2023 o 12:00
mob, Koktejl

Česi sa nestíhajú diviť... v Nemecku nakúpili drogériu aj o pätinu lacnejšie: Dôvodov je niekoľko!

placeholder
Ceny v drogérii sú v Nemecku výhodnejšie (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Rovnaké obchody, no odlišné ceny.

Zahraničie
02. sep. 2023 o 12:00
Česi sa nestíhajú diviť... v Nemecku nakúpili drogériu aj o pätinu lacnejšie: Dôvodov je niekoľko!

Rovnaké obchody, no odlišné ceny.

Nemecko sa radí medzi bohatšie krajiny ako Česká republika, no v niektorých obchodoch viete nakúpiť omnoho lacnejšie. Redakcia CNN Prima News porovnala dva rovnaké nákupy v drogérii a výsledok ich nemilo prekvapil.

„Desať kusov toaletného papiera, vlhčené obrúsky, veľké balenie detských plienok, tablety do umývačky a prací gél. Dohromady týchto päť položiek stojí v českej pobočke drogérie 805 korún (asi 33 euro). Identický nákup sa zaobstaral aj v drogérii v nemeckom meste Zittau. Tam zaplatili v prepočte 627 korún (26 €). Rozdiel v cene je teda pri piatich rovnakých produktoch asi pätinový,“ píše český web.

Ekonómovia, ktorých reportéri oslovili, aby danú veci vysvetlili, že dôvodov môže byť viacero. Jedným z nich je podľa Pavla Peterku aj fakt, že nemecký zákazník je voči rastu cien menej tolerantný: „Česi menej reagujú na rast cien. Sú často ochotní platiť stále vyššie ceny, aby dodržali svoju rutinu,“ povedal.

Ďalším faktorom môže byť väčšia konkurencia, ktorá stláča ceny nadol, rozdielna DPH alebo nákladnejšia logistika, nájomné aj prevádzkové náklady predajní.

Inflácia v eurozóne sa v júni spomalila

Inflácia v eurozóne sa v júni spomalila v súlade s očakávaniami a bola najnižšia od začiatku roka 2022. Tempo medziročného rastu spotrebiteľských cien v eurozóne minulý mesiac padlo na 5,5 % zo 6,1 % v máji a 7 % v apríli, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat a potvrdil svoj rýchly odhad z konca júna. V júni 2022 dosiahla medziročná miera inflácie v eurozóne 8,6 %.

Inflácia v celej Európskej únii sa znížila na 6,4 % zo 7,1 % v máji a 9,6 % v júni 2022. Motorom zdražovania v eurozóne boli ceny potravín, alkoholu a tabaku, ktorých podiel na júnovej inflácii predstavoval 2,35 percentuálneho bodu. Za nimi nasledovali ceny služieb (+2,31 bodu) a ceny neenergetických priemyselných výrobkov (+1,42 bodu). Naopak, ceny energií infláciu znížili o 0,57 percentuálneho bodu.

Najvyššiu medziročnú infláciu v rámci EÚ zaznamenalo v júni Maďarsko (19,9 %), za ktorým nasledovali Slovensko (11,3 %) a Česko (11,2 %). Najnižšiu malo Luxembursko (1 %), nasledované Belgickom a Španielskom (po 1,6 %).

t