Ľudia jednoducho mimo Zeme žiť nemôžu. Ich telo sa stovky miliónov rokov vyvíjalo za konštantných podmienok a v gravitačnom poli Zeme.
Pokiaľ sa dostane do prostredia s nižšou či vyššou gravitačnou silou, začnú niektoré orgány zlyhávať. Na Marse by sa ľuďom zmenšilo srdce a tiež sa poškodilo množstvo centier v mozgu. Ale hlavne by ich tam bombardovalo smrtiace kozmické žiarenie.
K poškodeniam mozgu a srdca dochádza aj u astronautov, ktorí sa zdržiavajú, hoci pár mesiacov, na obežnej dráhe Zeme vo vesmírnych staniciach. Trvalý pobyt na Marse by viedol k predčasnej smrti kolonizátorov.
Na cestujúcich do vesmíru číhajú ohromné dávky rakovinotvorného žiarenia, ochabnutie svalov a rednutie kostí, atrofia srdca a poškodenie mozgových centier.
„Vzhľadom na to, že astronauti by boli týmto úrovniam žiarenia vystavení dlhšie ako cestujúci alebo piloti na transatlantických letoch, ide o značnú expozíciu. My ľudia nie sme na vesmírne žiarenie stavaní,“ vysvetľuje profesor Robert Wimmer-Schweingruber z Univerzity v Kieli.
„Prieskum Marsu bude vyžadovať misie trvajúce 900 dní alebo dlhšie a zahŕňa viac ako jeden rok v hlbokom vesmíre, kde je vystavenie všetkým energiám ťažkých iónov kozmického žiarenia nevyhnutné,“ súhlasí aj profesor Francis Cucinotta z Nevadskej univerzity v Las Vegas.
Na Marse je navyše príliš riedka atmosféra bez dostatočnej koncentrácie kyslíka, tamojší prach obsahuje vysoko toxické percholáty a priemerné teploty dosahujú hodnoty z najmrazivejších miest Zeme. Čo je prostredie, v ktorom nie je možné život udržať.