18. jún. 2024 o 18:00
Miloš Audi, Koktejl

Táto optická ilúzia vám zamotá hlavu! Vidíte to na obrázku aj vy? Ak áno, máte skutočne dobrý zrak

placeholder
Ktorá budova je podľa vás vpredu?
Zdroj: reddit.com/r/confusing_perspective

Čo vidíte na obrázku vy?

Zábava
18. jún. 2024 o 18:00
Táto optická ilúzia vám zamotá hlavu! Vidíte to na obrázku aj vy? Ak áno, máte skutočne dobrý zrak

Čo vidíte na obrázku vy?

V posledných rokoch sa na sociálnych sieťach stali známymi príspevky, v ktorých používatelia prestavujú fenomenálne optické ilúzie slúžiace na pomýlenie aj tých najmúdrejších ľudí. Medzi nich sa zaradila aj nezvyčajná fotografia, ktorá ukazuje dva prekrývajúce sa mrakodrapy. Ako informoval portál LADBible, mnohí totiž nevedia odhaliť, ktorý z nich sa nachádza vpredu.

Obrázok mnohých ľudí zmiatol

Optická ilúzia môže byť ukázaná v rôznych podobách. Najčastejšie však ide o mätúce obrázky, ktorý klamú alebo zavádzajú náš mozog. Využívajú totiž našu schopnosť alebo naopak neschopnosť presne spracovávať farby, svetlo a vzory, aby premenili reálny obraz.

Podobná fotografia sa objavila aj na sociálnej sieti Reddit, pričom ide o obrázok dvoch prekrývajúcich sa mrakodrapov. Vo fóre s názvom Confusing_Perspective jeden z používateľov napísal otázku: "Ktorá budova sa nachádza bližšie k objektívu?" Hoci môže ísť o jednoduchú prosbu, už pri prvom pohľade je zjavné, že odpoveď je prekvapivo zložitá.

Zmätení boli aj samotní používatelia. Hoci mnohí tvrdili, že svetlejšia budova vpravo je bližšie, viacerí sú presvedčení o opaku. Problémom tiež je, čím viac obrázok analyzujete, tým viac je odpoveď na otázku mätúcejšia. Preto niektorí používatelia pochválili autora fotografie za to, že sa mu podarilo vytvoriť taký neuveriteľne presvedčivý obrázok. "Toto je jedna z najlepších optických ilúzií, aké som kedy videl," napísal napísal jeden z používateľov.

Niektorí však odhalili zaujímavé argumenty, ktoré by vám mohli pomôcť nájsť správnu odpoveď. "Ak sa pozriete pozorne, budova vľavo jasne prekrýva budovu vpravo," uviedol jeden z používateľov, zatiaľ čo druhý podotkol: "Ľavý mrakodrap je vpredu kvôli tieňu. Budova napravo má tieň na pravej strane obrázku, kde budova prechádza za roh. Slnko je hore a svieti zľava na mrakodrap, ktorý stojí vpravo."