Uvažovanie spolkového kancelára Friedricha Merza je neprijateľné. Ak niektorý zo štátov vznesie výhrady, tak to robí pre svoje suverénne postavanie a vtedy je potrebné rokovať, nie hľadať donucovacie mechanizmy. Zdôraznil minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD), informoval o tom v utorok komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
„Slovenská republika je plnohodnotným členským štátom Európskej únie, kde sa rozhodovacie procesy neriadia podľa vyjadrení väčších štátov, ale hľadaním konsenzu. Aj kvôli tomu SR opakovane zdôrazňuje, že je proti zrušeniu veta a nahradzovaniu jednomyseľného hlasovania len kvalifikovanou väčšinou, čo by niektoré štáty stavalo do nevýhodnej pozície, keď by museli akceptovať rozhodnutia, ktoré by zásadne mohli ovplyvniť samotný štát a jeho obyvateľov,“ uviedol Blanár.
Šéf rezortu diplomacie verí, že išlo o hypotetické vyjadrenia. Blanár apeluje na spoločnú komunikáciu a rovnocenné postavenie členských štátov, na ktorých bola Únia založená a ktoré umožňujú hľadať prijateľné riešenia a konsenzus.
Spolkový kancelár Friedrich Merz v pondelok (26. 5.) vyhlásil, že Nemecko zváži možnosť, že navrhne v Bruseli odobrať Slovensku finančné prostriedky Európskej únie, ak sa bude ďalej odkláňať od spoločného smerovania. Voči jeho tvrdeniam sa ohradil aj premiér SR Robert Fico (Smer-SD), ktorý povedal, že vyjadrenia kancelára sú v modernej Európe neakceptovateľné.