29. máj. 2023 o 20:06
TASR, Koktejl

Irán doplatí na dodávanie dronov Rusku: Ukrajinský parlament schválil prísne sankcie!

placeholder
Sankcie voči Iránu ešte musí odsúhlasiť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Predmetom sankcií je aj zákaz investícií a transferu technológií.

Správy
29. máj. 2023 o 20:06
Irán doplatí na dodávanie dronov Rusku: Ukrajinský parlament schválil prísne sankcie!

Predmetom sankcií je aj zákaz investícií a transferu technológií.

Ukrajinský parlament schválil v pondelok balík sankcií voči Iránu, ktorý podľa Kyjeva a jeho západných spojencov dodáva Rusku bojové drony. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA. Nové sankčné opatrenia voči Teheránu majú byť v platnosti 50 rokov a zahŕňajú zákaz obchodovania s "vojenským tovarom a tovarom dvojakého použitia" a tiež "pozastavenie ekonomických a finančných záväzkov" voči iránskej islamskej republike.

Predmetom sankcií je aj zákaz investícií a transferu technológií. "Uznesenie zosúlaďuje ukrajinské sankcie s krokmi celého civilizovaného sveta na ceste k úplnej izolácii Iránu," uviedol ukrajinský parlament na svojej webovej stránke. Parlament v Kyjeve schválil sankčný balík voči Teheránu deň po tom, čo Ukrajina uviedla, že Rusko použilo drony Šáhid iránskej výroby počas najväčšieho dronového útoku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ku ktorému došlo v noci na nedeľu.

Sankcie voči Iránu ešte musí odsúhlasiť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. To sa ale považuje za formálny krok, keďže návrh zákona predložil parlamentu samotný Zelenskyj. Ukrajinský líder sa minulý týždeň prihovoril Iráncom slovami: "Prečo chcete byť komplicmi ruského teroru?"

"Teherán sa stal kľúčovým spojencom Moskvy v tejto vojne, zámerne jej dodáva zbrane na útoky na mestá, kde žije civilné obyvateľstvo," uviedol v nedeľu na Twitteri ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo Podoľak.