13. jún. 2024 o 20:04
TASR, Koktejl

Europol rozbil rozsiahly drogový kartel: Zaistili až 40 osôb a 8 ton kokaínu!

placeholder
Europol rozbil veľký drogový kartel, ktorý dodával drogy do Európy (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Úspešná akcia.

Zahraničné krimi
13. jún. 2024 o 20:04
Europol rozbil rozsiahly drogový kartel: Zaistili až 40 osôb a 8 ton kokaínu!

Úspešná akcia.

Európsky policajný úrad (Europol) vo štvrtok rozložil zločineckú skupinu, ktorá pašovala drogy do Európy. Celkovo úrady zadržali 40 osôb zo šiestich krajín a zaistili osem ton kokaínu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Na rozsiahlej operácii, ktorá trvala tri roky, spolupracovali policajné zložky z desiatok krajín od Brazílie až po Turecko. Poslední štyria členovia kartelu boli zadržaní v stredu v Španielsku. Záverečná fáza operácie sa začala v auguste 2023, keď španielski žandári objavili 700 kilogramov kokaínu na lodi pri Kanárskych ostrovoch. Policajné zložky po vzájomnej výmene informácií následne našli spojitosti s predchádzajúcimi zadržaniami, čo viedlo k identifikácii kľúčových členov skupiny.

Agentúra AFP informuje, že počas jednej akcie zadržali španielski žandári 40-ročného muža v blízkosti jeho domu neďaleko letoviska Marbella, kde sú obzvlášť aktívni obchodníci s drogami. Pašerák prepravoval kokaín z Južnej Ameriky do logistických centier v západnej Afrike a na Kanárskych ostrovoch. Následne boli drogy rozdistribuované do Belgicka, Chorvátska, Nemecka, Talianska a Španielska, odkiaľ sa už rozvážali do celej Európy. Europol dodal, že úrady zmrazili aj aktíva drogového kartelu v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur.