19. jún. 2024 o 16:31
TASR, Koktejl

VIDEO Požiar v Grécku stále nie je pod kontrolou: Úrady nariadili evakuáciu

placeholder
Hasiči v Grécku bojujú s požiarom pri Aténach.
Zdroj: X/fantasy_art_z

Na mieste zasahuje viac než 70 hasičov.

Krimi
19. jún. 2024 o 16:31
VIDEO Požiar v Grécku stále nie je pod kontrolou: Úrady nariadili evakuáciu

Na mieste zasahuje viac než 70 hasičov.

Desiatky gréckych hasičov a lietadiel bojujú s rozsiahlym lesným požiarom, ktorý vypukol neďaleko hlavného mesta Atény. Miestne úrady v stredu nariadili evakuáciu obyvateľom dvoch neďalekých obcí, informuje agentúra AP.

Grécka televízia odvysielala zábery plameňov šíriacich sa krovinovými porastmi a olivovníkmi v riedko obývanej oblasti neďaleko Vari, predmestia Atén ležiaceho približne 30 kilometrov južne od centra tejto metropoly. Hasičom prácu sťažuje silný vietor.

Z miesta dosiaľ nehlásili žiadnych zranených. Štátna televízia ERT odvysielala zábery zničených plastových člnov. Iné grécke médiá zase informovali o dvoch poškodených domoch. Hasičský zbor uviedol, že plamene sa pokúša dostať pod kontrolu viac než 70 hasičov, ktorým pomáha aj desať lietadiel a vrtuľníkov zhadzujúcich vodu. AP pripomína, že v okolí požiaru sa nachádzajú stovky domov a iných stavieb.

V posledných dňoch vypukli v Grécku desiatky lesných požiarov. Uhasiť sa ich však podarilo skôr, než stihli spôsobiť rozsiahle škody. V metropolitnej oblasti Atény bola vydaná aj príslušná výstraha, keďže riziko vzniku požiarov je tam vysoké. Hasiči predtým v stredu informovali, že dostali pod kontrolu iný lesný požiar východne od Atén. Ďalší lesný požiar vyčíňa aj na ostrove Naxos v Egejskom mori.

Lesné požiare si v Grécku počas letnej sezóny v ostatných rokoch vyžiadali desiatky obetí na životoch. Miestne úrady aj teraz upozorňujú na riziko ich vzniku, ktoré je obzvlášť vysoké po suchej a pomerne teplej zime, v dôsledku ktorej je vegetácia vyprahnutá.