25.03.2023 10:00
krsk, Koktejl

Celý svet v strehu: Použije Putinov generál rádioaktívneho Poseidona?!

placeholder
Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: TASR/AP

Zbraň, ktorej výbuch by zničil celé mestá. Tak znie podľa propagandistov šéfa Kremľa opis žolíka, ktorým má disponovať Rusko. Aká je pravda?

Zahraničná politika
25.03.2023 10:00
Celý svet v strehu: Použije Putinov generál rádioaktívneho Poseidona?!

Zbraň, ktorej výbuch by zničil celé mestá. Tak znie podľa propagandistov šéfa Kremľa opis žolíka, ktorým má disponovať Rusko. Aká je pravda?

Putinovi propagandisti nedávno začali spomínať torpédo Poseidon obrovských rozmerov, ktoré má dokázať zničiť napríklad Britániu, ktorá je veľkým podporovateľom Ukrajiny, informuje denník Daily Mail, ktorý rozobral, čo by Poseidon mohol znamenať, ak by sa ho rozhodli použiť.

Prvá verejná zmienka o tejto zbrani mala prísť v ruskej televízii Rossija 1, kde moderátor hovoril o tom, že Rusko zničí svojimi jadrovými zbraňami celý svet. Spomenul aj Britániu, na ktorú nadviazal hosť propagandistickej šou - bývalý vysoko postavený generál Jevgenij Bužinskij. Ten vyzýva, aby udreli práve na Britániu, a to rovno použitím rádioaktívneho torpéda Poseidon.

Spomenul, že hoci nebude v službe ešte rok alebo dva, bol už otestovaný. "Ak Orbán nasadí jednotky na Ukrajine, skutočne to skončí Poseidonom a cunami vo výške 300-500 metrov. Potom už Veľká Británia nebude existovať. Ja vravím aj o Spojených štátoch. A pokiaľ Sunaka odplaví, kto bude bozkávať Macrona,“ okomentoval aj s moderátorom lídrov Maďarska, Británie a Francúzska.

Názor odborníka

Odborník oslovený denníkom Daily Mail zhodnotil, či je niečo z vyrieknutého vôbec možné. Torpédo je skutočne niečoho takého schopné, tvrdí bezpečnostný expert Rod Thornton. "Keby vlna zaplavila Londýn, zabila by tam každého. Zničilo by to mesto. A rovnaká vlna by mohla zabiť každého vo všetkých kanálových prístavoch v Spojenom kráľovstve a Francúzsku, možno dokonca až po Rotterdam," uviedol.

Ako podotkol, je to dvojsečná zbraň. Akonáhle by sa niečo také Británii udialo, zvyšné jadrové veľmoci by odpovedali na ruský útok. Hrozba obrovskej a pre svet zničujúcej odvety je podľa odborníkov asi to jediné, čo odrádza Rusko od nezvrátiteľného kroku.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.