16. sep. 2023 o 16:00
TASR, Koktejl

Yvonne Přenosilová († 76) vydesila v Bratislave Karla Gotta: Musela zasahovať aj polícia!

placeholder
Česká speváčka a bývalá redaktorka rádia Slobodná Európa Yvonne Přenosilová s Karlom Gottom.
Zdroj: Profimedia

Vo veku 76 rokov zomrela v pondelok (11. septembra) česká speváčka a bývalá redaktorka rádia Slobodná Európa Yvonne Přenosilová.

Zahraničné promi
16. sep. 2023 o 16:00
Yvonne Přenosilová († 76) vydesila v Bratislave Karla Gotta: Musela zasahovať aj polícia!

Vo veku 76 rokov zomrela v pondelok (11. septembra) česká speváčka a bývalá redaktorka rádia Slobodná Európa Yvonne Přenosilová.

V 60. rokoch patrila k najvýraznejším speváčkam československej hudobnej scény. Na základe servera iRozhlas.cz a iDNES.cz informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. Úmrtie speváčky v pondelok potvrdil Radko Kubičko, ktorý s ňou pracoval v rádiu Slobodná Európa.

Je považovaná za priekopníčku českého rhythm and blues a rock and rollu. Začiatok jej kariéry je spojený s pražským divadlom Semafor, spolupracovala tiež s kapelou Olympic. Speváčka sa preslávila najmä piesňami Boty proti lásce, Tak prázdná či Noční Modlitba. Ako 16-ročná v roku 1964 nahrala českú verziu piesne Roň slzy, ktorá sa stala jedným z najpredávanejších českých singlov 60. rokov.

Speváčka vystupovala aj v zahraničí. V roku 1965 koncertovala v anglických kluboch a v britskom programe Ready, Steady, Go! vystúpila spoločne s kapelou Rolling Stones. V Británii tiež vydala svoj singel When my baby cries.

Pre podpis manifestu Dvetisíc slov v roku 1968 mala neskôr problémy a v roku 1986 emigrovala do západného Nemecka za rodičmi. Najskôr sa tam pokúšala o spevácku kariéru, potom pracovala pre spoločnosť British Airways. Neskôr sa v Nemecku stala redaktorkou rádia Slobodná Európa a spolupracovala aj s Karlom Krylom. Do Česka sa vrátila v roku 1994.

Malér s Gottom

V polovici 60. rokov vystupovala mladá Přenosilová v Bratislave, no rodičia ju tam pustili iba pod podmienkou, že jej bude robiť dozor staršia kolegyňa Eva Pilarová († 80). Speváčky bývali v rovnakom hoteli ako Karel Gott († 80) a dokonca mali izbu hneď vedľa neho.

Přenosilovej skrsol v hlave nápad, aby cez balkón preliezli do jeho izby a trošku mu ju „upravili“. „Všetky veci sme nanosili doprostred izby na hromadu a navrch sme postavili kvet. Potom sme sa rovnakou cestou vrátili a tešili sa, čo sa bude diať. A dialo sa...“ cituje slová Přenosilovej denník Blesk z knihy Pilarka. Gott však tento „vtip“ nepochopil. Skôr ho to celé vydesilo a zavolal políciu.

„Odniesla si to hlavne Eva. Náš manažér totiž povedal, že ja som bláznivá puberťáčka, že sa to dá ospravedlniť a pochopiť, ale Pilarová by mala mať rozum,“ dodala v knihe speváčka. Okrem bláznivých nápadov vymýšľala Přenosilová ľuďom naokolo aj netradičné prezývky. Najhoršie to ale odniesol Gott, tomu hovorila Čuňas.