05. dec. 2024 o 07:30
TASR, Koktejl

Dráma v parlamente v Južnej Kórei: Minister obrany tam poslal armádu! Čo sa stalo?

placeholder
Zamestnanec parlamentu strieka hasiace prístroje, aby zabránil vojakom vstúpiť do hlavnej sály parlamentu v Soule v Južnej Kórei.
Zdroj: TASR/AP

Budovu parlamentu sa následne pokúsilo obsadiť viac než 280 vojakov podporovaných 24 vrtuľníkmi.

Zahraničné správy
05. dec. 2024 o 07:30
Dráma v parlamente v Južnej Kórei: Minister obrany tam poslal armádu! Čo sa stalo?

Budovu parlamentu sa následne pokúsilo obsadiť viac než 280 vojakov podporovaných 24 vrtuľníkmi.

Juhokórejský exminister obrany Kim Jong-hjun po vyhlásení prekvapivého stanného práva zo strany prezidenta Jun Sok-jola nariadil armáde, aby vnikla do budovy juhokórejského parlamentu a zabránila poslancom vstúpiť do nej. Počas štvrtkového rokovania parlamentu to uviedol námestník ministra Kim Seon-ho. TASR informáciu prevzala z agentúry Jonhap.

Prezident Jun nečakane oznámil vyhlásenie stanného práva v utorok vo vopred neohlásenom príhovore. Hlava štátu v ňom obvinila opozíciu z protištátnych aktivít a sympatií voči Severnej Kórei. Stalo sa tak v čase, keď sa jeho strana a opozícia nevedia dohodnúť na budúcoročnom rozpočte.

Budovu parlamentu sa následne pokúsilo obsadiť viac než 280 vojakov podporovaných 24 vrtuľníkmi. Napriek chaosu a potýčkam pred budovou zákonodarného zboru sa však poslancom podarilo zhromaždiť sa a o necelé tri hodiny po vyhlásení stanného práva parlament schválil väčšinou hlasov návrh na jeho zrušenie.

"Ešte raz sa ľuďom hlboko ospravedlňujem," vyhlásil Kim Seon-ho. "Osobne sa cítim zdrvene, veľmi smutne a zarmútene," uviedol. Námestník ministra poslancom ozrejmil, že osobne bol proti nasadeniu vojsk na vynútenie pravidiel stanného práva a nedokázal vopred odhadnúť, čo sa stane a zabrániť tomu. "Plne si uvedomujem svoju zodpovednosť za túto situáciu a ponesiem za ňu všetku zodpovednosť," povedal námestník.

O vyhlásení stanného práva sa údajne dozvedel až z médií. Poslancom taktiež ozrejmil, že nevie, kto je autorom textu vyhlásenia stanného práva. Podľa jeho informácii sa však na texte nepodieľalo ministerstvo obrany.

Pred poslancov sa v stredu postavil aj veliteľ juhokórejských pozemných síl Pak An-su, ktorý bol určený za veliteľa stanného práva, počas ktorého vydal dekrét o zákaze všetkej politickej aktivity. Poslancom povedal, že pred vyhlásením stanného práva navrhoval, aby bola legalita takéhoto kroku podrobená právnej analýze. Bývalý minister obrany mu však údajne povedal, že k takémuto kroku už pristúpili.

Juhokórejský prezident v noci na štvrtok prijal demisiu ministra obrany Kim Jong-hjuna. Ten sa v stredu občanom ospravedlnil za chaos vyvolaný vyhlásením stanného práva a ponúkol svoju rezignáciu. Podľa medializovaných informácií to bol práve Kim, ktorý prezidentovi Junovi odporučil, aby stanné právo vyhlásil.