13. máj. 2025 o 12:35
Famous.cz, Koktejl

Nový pápež vyvolal prekvapenie na celom svete, títo vedci to však predpovedali: Prečo sa stal hlavou cirkvi práve Prevost!

placeholder
Pápež Lev XIV.
Zdroj: TASR/AP

Išli na to vedeckou cestou.

Zaujímavosti
13. máj. 2025 o 12:35
Nový pápež vyvolal prekvapenie na celom svete, títo vedci to však predpovedali: Prečo sa stal hlavou cirkvi práve Prevost!

Išli na to vedeckou cestou.

Katolíci z celého sveta vo štvrtok oslavovali zvolenie nového pápeža. Stal sa ním rodák z Chicaga Robert Francis Prevost, ktorý ponesie meno pápež Lev XIV. A mnohí novinári opäť zdôraznili, ako sa v predpovediach pomýlili stávkové kancelárie a veštci. Napriek tomu tu je niekto, kto Roberta Prevosta predpovedal. Je to tím troch vedcov z Bocconiho univerzity, ktorý na to šiel vedecky.

Tím tvrdí, že sa im podarilo vďaka sieťovej vede predpovedať, že novým pápežom bude práve Robert Prevost. A to analýzou rozsiahlej a zložitej siete kardinálov. V štúdii zverejnenej online analyzovali sieť konkláve a správne určili nástupcu pápeža Františka ešte pred jeho oznámením.

Autor štúdie Leonardo Rizzo, dátový vedec na Bocconiho univerzite, uviedol na sieti X: "My sme uhádli pápeža pomocou sieťovej vedy. Spoľahli sme sa na tri kritériá, ktoré určujú významnosť kardinála v cirkevnej sieti."

"Aj v cirkvi, rovnako ako v akejkoľvek ľudskej organizácii, hrajú vzťahy úlohu. Čím je človek prepojenejší, viac mu naslúchajú a je v toku informácií, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa stane zjednocujúcou postavou," dodáva k vysvetleniu štúdie jej autor profesor Giuseppe Soda z Bocconiho univerzity.

Odborníci analyzovali medziľudské vzťahy medzi členmi konkláve. To im umožnilo zistiť, kto s kým spolupracuje a v akých súvislostiach, tiež objaviť silné väzby, lojalitu a uznanie medzi členmi a neformálne vzťahy odvodené z mediálnych zdrojov.

Vytvorili mapu cirkevnej moci schopnú predpovedať najsilnejšie mená kardinálskeho kolégia, pričom Robert Prevost sa ukázal ako kľúčová postava v ich metrike založenej na statuse. V tomto merítku predstihol Lazzara You Heung-sika z Južnej Kórey, Arthura Rocheho z Veľkej Británie a Jeana-Marca Avelina z Francúzska.

„Zvolený pápež sa umiestnil na prvom mieste v našej metrike statusu (eigenvector centrality),“ dodal Leonardo Rizzo na sieti X. „Aj keď sme sa nesnažili hádať, naším cieľom bolo ukázať, že robustná metodológia, založená na solídnej teórii, môže osvetliť aj tie najtemnejšie kúty ľudského správania a organizačnej dynamiky,“ upresnil.

Trojica vedcov zdôrazňuje, že sú vedci, nie stávkari a voľba je výsledkom mnohých premenných, vrátane duchovnej inšpirácie a diplomatických schopností.